Bardzo szybko przytyłam i chcę schudnąć

Witam. Mam na imię Martyna. Mam 17 lat . Mam 170 cm wzrostu i ważę 60 kg. Jeszcze rok temu ważyłam 51kg i było mi z tym bardzo dobrze. Długie nogi, zgrabna pupa, chudy brzuszek. Wszystko na miejscu.. Natomiast w późniejszym okresie zaczęłam coraz więcej jeść, przede wszystkim potraw zawierających dużą ilość tłuszczu, takich jak frytki, + fast foody ... napoje gazowane, białe pieczywo, bardzo często jadłam przed snem, a zdarzało się także w nocy. Nie mam żadnych chorób, jestem zdrowa . Przez te 12/13 miesięcy przytyłam 9kg. Chciałabym teraz to zrzucić, gdyż źle mi z tym, jak wyglądam, najbardziej narzekam na uda, łydki i boczki. Na pupie także pojawił się cellulit oraz rozstępy, niektóre białe, niektóre czerwone, Postanowiłam, że wraz z nowym rokiem zacznę zdrowe odżywianie. Chciałabym w 3/4 miesiące zrzucić to co niepotrzebne, zamierzam ćwiczyć codziennie w domu na rowerku +inne ćwiczenia, stosować kremy i żele wyszczuplające + do tego oczywiście jakaś zdrowa dieta. Proszę o pomoc jak to wszystko rozpocząć, aby uzyskać oczekiwane efekty. Pozdrawiam.

Witam,

Twoja waga według wzrostu jest prawidłowa. Jednak tak duży przyrost masy ciała w krótkim czasie jest niepokojący.
Przede wszystkim jeszcze dziś zrezygnuj z tych produktów, które wymieniłaś, czyli produktów typu fast-food, napojów gazowanych, białego pieczywa i innych. Są one głównymi przyczynami wzrostu Twojej wagi.
Do tego zacznij stosować zdrowe zalecenia:
1. Regularne spożywanie posiłków, co 3-4 godziny
2. Spożywanie 5 małych objętościowo posiłków dziennie
3. Spożywanie posiłku bez pośpiechu
4. Nie przejadanie się
5. Dbanie o różnorodność posiłków i potraw
    5 porcji produktów zbożowych
    4 porcje warzyw
    3 porcje owoców
    2 porcje produktów mlecznych
    2 porcje tłuszczu (2 łyżeczki oleju)
    1 porcja mięsa lub jego zamienników (ryby, warzywa strączkowe)
6. Codzienne spożywanie śniadania
7. Ostatni posiłek spożywany 2-3h przed snem
8. Ograniczenie spożycia soli (produkty typu instant, przekąski)
9. Ograniczenie spożycia cukrów prostych (słodyczy, słodkich napojów, słodkich bułek)
10. Ograniczenie spożycia tłuszczów pochodzenia zwierzęcego (tłuste sery, mięso czerwone- 2x/tyd.)
11. Unikanie produktów typu fast-food oraz przetworzonych
12. Unikanie kawy i mocnej herbaty
13. Zwiększenie spożycia warzyw i owoców (!)
14. Zwiększenie spożycia ryb
15. Zwiększenie ilości spożywanych płynów (2 l wody niegazowanej i niesmakowej dziennie)
16. Nie podjadanie w ciągu dnia i nocy
16. Codzienne uprawianie sportu

Myślę, że nie musisz czekać do nowego roku, bo najczęściej z takich postanowień nic nie wychodzi. Zacznij od dziś! To nic nie kosztuje. Nie będzie to żadna restrykcyjna dieta, a jedynie przestawienie się na zdrowy styl życia.

Utrata masy ciała, żeby była efektywna musi trochę potrwać. Optymalna jest utrata 0,5-1 kg na tydzień. Dzięki temu, nie powstanie efekt jojo, Twoje ciało będzie elastyczne, a Ty będziesz czuła się lepiej.
Ważna jest motywacja zarówno w stosunku do diety jak i ćwiczeń. Jednak widząc efekty i mając lepszy humor (dzięki aktywności fizycznej) przyjdzie Ci to łatwiej.

Pozdrawiam.