Brązowe krwawienie - co oznacza?

Witam, 8 dni temu powinnam dostać okres. Jakieś 4 miesiące temu odstawiłam tabletki antykoncepcyjne. Brałam je przez 9 miesięcy, starając się uregulować okres i cykle owulacyjne. Nie ukrywam również, że mam chłopaka i dochodzi do intymności, ale od czasu, kiedy już nie biorę tabletek używamy prezerwatyw, bądź jest to stosunek przerywany. Boję się jednak tego, co to brudzenie może oznaczać. Trwa to już 3 dzień i nie zapowiada się na normalne krwawienie. Dziękuję z góry za pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Brązowe plamienie jest objawem niewielkiego krwawienia z dróg rodnych. Może mieć bardzo wiele przyczyn. Fizjologicznie może się pojawić w środku cyklu podczas owulacji oraz pod koniec, poprzedzając właściwą miesiączkę.

Ponieważ stosunek przerywany nie jest skuteczna metodą antykoncepcyjną, mogła też Pani zajść w ciążę. Wówczas plamienie byłoby objawem zagnieżdżania się zarodka w macicy.

Plamienie może być objawem zaburzeń hormonalnych, na co wskazwałyby Pani nieregularne cykle miesiączkowe.

Proponuję wykonać test ciążowy. Do badania należy użyć pierwszego porannego moczu, ponieważ stężenie oznaczanego hormonu jest w nim największe. Jeżeli wynik będzie negatywny, a miesiączka dalej się nie pojawi, proponuję udać się do lekarza ginekologa, który będzie mógł ustalić przyczynę nieregularmych krwawień.