Ciąża a zespół mielodysplastyczny szpiku.

Od nie dawna mam stwierdzony zepół mielodysplastyczny szpiku, problemy z krwią mam od paru lat. Czy ta choroba jest przeciwskazaniem do zajśćia w ciążę? Jestem osobą młodą mam 25lat. Lekarz hematolog nie mógł mi odp. na to pytanie. Do ginekologa wybieram sie za tydzień, chciałabym poznać opinię Państwa.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Decyzję co do posiadania potomstwa musi Pani podjąć razem ze swoimi lekarzami- ginekologiem i hematologiem. Zespół mielodysplastyczny to rozpoznanie bardzo ogólne- istnieje wiele jego podtypów, o różnych stopniach ciężkości przebiegu i różnych schematach leczenia. Bardzo wiele zależy więc od tego, który typ został/zostanie zdiagnozowany u Pani.
Jeśli jest to postać łagodna, objawiająca się niewielkimi zmianami we krwi obwodowej, to szanse na ciążę o prawidłowym przebiegu są pewnie duże. Z drugiej strony, sposób leczenia także będzie determinował Pani decyzje co do prokreacji. Nierzadko terapia polega na przeszczepie szpiku, który daje szansę na trwałe wyleczenie. W takim układzie, ciąża zalecana będzie przed zabiegiem (jeśli można czekać) lub dopiero po zabiegu i pełnej rekonwalescencji. W innych przypadkach stosowana jest chemioterapia, która zwykle wyklucza równoczesną ciążę.
Jeśli zaplanowana zostanie długoterminowa terapia, niewykluczone że możliwe będzie odłożenie jej i tymczasowe zastąpienie łagodniejszą, aż do porodu i zakończenia karmienia piersią. Wierzę, że uda się znaleźć opcję optymalną dla Pani i Pani przyszłego dziecka!
Pozdrawiam serdecznie.