Co mogą oznaczać bóle głowy i drętwienie twarzy?

Co jakiś czas zdarzają mi się silne bóle głowy. Zaczyna się od tego że drętwieje mi pół twarzy i dłoń (takie jakby mrówki czuje) i zaczynam widzieć takie jakby mrówki przed oczami. Często też robi mi się przy tym nie dobrze. Jak to ustępuje to zaczyna się potężny ból głowy. Czasami tabletka na migrenę pomoże od razu, a czasami męczy mnie cały dzień. Zaczęło się to odkąd urodziłam dziecko, wcześniej w ogóle rzadko bolała mnie głowa. Chciałam zapytać czy to normalne migreny, czy mogą mieć jakieś poważniejsze znaczenie? Mam 22 lata.
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Przyczyny autyzmu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są jego przyczyny.

Ma Pani prawdopodobnie migrenę z aurą.
Migrena to nie tylko zwykły ból głowy, to choroba która upośledza wydajność pracy, ogranicza codzienną aktywność w sferze rodzinnej i towarzyskiej oraz powoduje u chorych złą jakość życia. Strach przed niespodziewanym wystąpieniem następnego ataku oraz ciągłe myślenie o unikaniu czynników wywołujących, zakłócają normalne funkcjonowanie. Choroba wpływa również na rodzinę chorego, powodując stres i frustracje, zaburzając relacje rodzinne.

Migrena z aurą jest również czynnikiem ryzyka udaru mózgu szczególnie u kobiet palących papierosy i stosujących antykoncepcję hormonalną.

Brak skutecznego leczenia przerywającego napady, po pewnym czasie może doprowadzić do wzrostu częstotliwości ataków bólu, a ostatecznie do codziennego bólu głowy. Dlatego migrenę trzeba diagnozować i leczyć! Co więcej – postęp w neurologii sprawił, że aktualnie mamy do dyspozycji wiele różnych skutecznych metod leczenia, obejmujących nie tylko „zwykłe” leki przeciwbólowe (te najczęściej są w migrenie nieskuteczne). Możemy zastosować tryptany, które mogą przerwać atak migreny, leki przeciwwymiotne; w migrenie przewlekłej, z częstymi atakami, skuteczne jest leczenie profilaktyczne (codzienne przyjmowanie leków zmniejszających liczbę ataków), wstrzyknięcia toksyny botulinowej (botox).

Wskazana konsultacja neurologiczna ze specjalistą zajmującym się bólami głowy, konieczne jest badanie MR głowy oraz angio-MR naczyń mózgowych oraz rozpoczęcie leczenia.

Pozdrawiam
Magdalena Nowaczewska

0

Dzień Dobry Pani,

Sugerowałabym nie czekać i zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który zadecyduje o diagnostyce, celem ustalenia przyczyny opisanych przez Panią objawów.

Z przesłaniem dla Pani wszystkiego co dobre i piękne,
irena.mielnik.madej@gmail.com

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty