Co mogę robić z taką neuralgią?

Nocna neuralgia wybudzająca ze snu o stałej godzinie 3 nad ranem: zaczyna się od środkowego palca lewej ręki, ale potrafi przeskoczyć na prawą dłoń. Nawrót RZS (brak obrzęków) czy zwyrodnienie odcinka szyjnego kręgosłupa? 3 lata temu pozbyłam się podobnego bólu suplementacją D3, ale teraz nie pomaga. Wkurza mnie formuła Waszego serwisu: ignorujecie dobre pytania, a publikujecie wybrane posty.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że odczuwa Pani takie dolegliwości związane z neuralgią. Z opisu wynika, że cierpi Pani również na reumatoidalne zapalenie stawów. Czy jest Pani pod kontrolą reumatologa i przyjmuje na stałe pewne leki? To bardzo istotne informacje, aby postarać się ocenić dokładnie Pani stan zdrowia i przyczyny aktualnych dolegliwości.

Neuralgie, czyli nerwobóle są częstym problemem neurologicznym występującym u ludzi w różnym wieku. Zazwyczaj objawy te pojawiają się nagle, charakteryzując się silnym i przeszywającym uczuciem bólu. Zazwyczaj neuralgie związane są z uszkodzeniem nerwów obwodowych.

Do najczęstszych przyczyn występowania nerwobólu, można by zaliczyć między innymi: ucisk nerwu na sąsiadujące tkanki, zmiany nowotworowe, niedobory witamin z grupy B, mechaniczne uszkodzenie nerwu, choroby przewlekłe, takie jak: cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty, a także czynniki stresogenne.

Jeżeli stwierdzono u Pani chorobę, jaką jest reumatoidalne zapalenie stawów, istnieje prawdopodobieństwo, że to schorzenie jest przyczyną odczuwanych obecnie dolegliwości. Jednakże nie można wykluczyć urazów, czy stanów zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego, które również mogą powodować neuralgię, zwłaszcza w obrębie dłoni.

Z racji odległości, trudno jest określić dokładną przyczynę towarzyszących Pani objawów. Zalecamy zatem skonsultować się z lekarzem neurologiem, aby pomógł odnaleźć przyczynę Pani dolegliwości.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/reumatoidalne-zapalenie-stawow

https://portal.abczdrowie.pl/reumatoidalne-zapalenie-stawow-rzs

https://portal.abczdrowie.pl/nerwobole

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.