Co oznacza taki wynik badania wątroby i nadnerczy u 43-letniej kobiety?

Witam dostalam dziś opis mr.Mam 43 lata.Pzypadkowo znaleziona zmiana na usg i taki wynik rezonansu.Nic nie bolało wczesniej. Wątroba jednorodna,niepowiększona,z torbielami do 6mm.W segmencie V zmiana ogniskowa fnh bądz zapalnego gruczolaka 26x22mm-Do kontroli za 3 miesiące W segmencie VII ognisko 7mm o cechach naczyniaka bądź fnh. Zmiana o charakterze gruczolaka w lewym nadnerczu wielkości 12x8mm. Dodatkowa śledziona 9mm. Bardzo proszę o przetłumaczenie wyniku.Czy jest się czego obawiać?czy tego typu zmiany są groźne?wiem ze za 3 mies,muszę znów zrobic mr ale proszę powiedziec czy dlatego ze to są jakies zmiany złośliwe?proszę o pomoc.Poszlam z tym do chirurga ktory dal skierowanie na mr ale nie umiał mi przeczytać i skierował do hepatologa.Teraz muszę czekać a sie niecierpliwię.Liczę na zdecydowaną odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani obawy związane ze stanem zdrowia. Bardzo dobrze, że wykonano pełną diagnostykę mogącą wykazać ewentualne zmiany.

Jednakże z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia. Dlatego też proponujemy poczekać na stacjonarną wizytę u lekarza hepatologa. Tylko taki specjalista może precyzyjnie określić rodzaj danej nieprawidłowości, a także zdecydować o dalszych krokach postępowania.

Analizując przedstawiony wynik rezonansu magnetycznego, można by stwierdzić, że uchwycono zmiany w obrębie wątroby mogące odpowiadać torbielom, naczyniakowi oraz gruczolakowi. Prawdopodobnie są to łagodne ogniska, jednak każdą taką zmianę powinno się skontrolować w wyznaczonym przez lekarza czasie. Istotnym jest, czy na badaniu kontrolnym ponownie zostaną uchwycone podobne wielkości, czy ulegną powiększeniu, bądź pomniejszeniu.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/naczyniak

https://portal.abczdrowie.pl/encefalopatia-watrobowa-rodzaje-przyczyny-objawy-i-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-na-watrobie-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/nowotwor-zlosliwy-nadnerczy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.