Co oznacza ten wynik badania hormonów tarczycy?

Witam, Otóż mam nawrót choroby Gravesa-basedowa. Moje wyniki: TSH - 0.010 FT3 - 4,39 FT4 - 1,66 Trab - 10,07 Pani endokrynolog zalecila mi dawkę przez 10 dni- 20mg thyrozolu 3 razy dziennie, a później przez kolejne 2 tygodnie 2x20mg. Ostatnio wpadam ciągle w panikę, ze względu na mój stan zdrowia i chciałabym się upewnić czy leczenie jest dobre. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonała Pani kontrolne badania hormonów oraz jest pod opieką specjalisty. Biorąc pod uwagę aktualne objawy, jak i wyniki badań, lekarz prawdopodobnie w sposób prawidłowy ustalił leczenie.

Niski poziom TSH, jak i Ft4, a także znacznie podwyższona wartość przeciwciał TRAb pozwalają stwierdzić schorzenie tarczycy, w Pani przypadku chorobę Gravesa – Basedowa.

W celu dokładniejszego zdiagnozowania tej przypadłości, oprócz badań krwi należałoby wykonać USG tarczycy. Można również zaobserwować specyficzne objawy charakterystyczne dla tego schorzenia, jak: spadek masy ciała, nadmierną potliwość, duszności, przyspieszony puls, czy nerwowość.

Zalecamy Pani w razie wszelkich wątpliwości stacjonarną konsultację z lekarzem endokrynologiem, który po analizie dotychczasowych wyników badań, jak i obecnego samopoczucia zdecyduje o ewentualnej zmianie i modyfikacji leczenia.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/choroba-gravesa-basedowa

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-gravesa-basedowa-objawy-oczne

https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.