Co oznacza to krwawienie po inicjacji seksualnej?

Mam 21 lat i w niedzielę wieczorem miałam swój pierwszy raz. Pojawił się moment bólu i troszkę krwi, ale po umyciu już wszystko było w porządku. W poniedziałek rano zaczęłam krwawić tak, jak podczas okresu i krwawienie trwa już trzeci dzień. Nie jest bolesne ani bardziej obfite niż moja miesiączka, nie ma żadnych skrzepów itp. Wygląda identycznie jak podczas okresu. Byłam wtedy w 19 dniu cyklu i planowany okres powinien być za 2 tygodnie. Mój cykl trwa 33-36 dni. 5 miesięcy temu byłam na rutynowym badaniu u ginekologa i wszystko nadal było w porządku. Bardzo mnie to zestresowało i nie wiem, jak powinnam się zachować.
KOBIETA, 21 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

faktycznie takie krwawienie po inicjacji może wydawać się niepokojące. Jednakże krwawienie po pierwszym razie może wynikać z różnych czynników, takich jak mikropęknięcia naczyń krwionośnych czy miejscowa nadwrażliwość. Warto obserwować, czy krwawienie ustąpi samoistnie. Jeśli jednak utrzymuje się przez dłuższy czas lub staje się obfite, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem lub ginekologiem. Mogą to być również objawy infekcji lub problemów hormonalnych. Warto zatem spokojnie poobserwować swój organizm przez kilka dni. Następnie w zależności od rozwoju sytuacji podjąć decyzję o konsultacji z lekarzem. Specjalista Panią zbada, zbierze wywiad, jeśli będzie konieczne, wykona USG dróg rodnych oraz zleci badania laboratoryjne w tym hormonalne. Na pewno lepiej jest trzymać w takim wypadku rękę na pulsie i podjąć odpowiednie działanie, gdy objawy się nasilą albo pojawią się bóle bądź gorączka. Zachęcamy zatem do podjęcia kontaktu z lekarzem.

Serdecznie pozdrawiam i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/inicjacja-seksualna

https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-z-pochwy-przyczyny-diagnostyka

https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-po-stosunku-przyczyny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.