Co oznacza wynik MR 24-latki?

Kobieta 24l Proszę o wyjaśnienie opisu badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych pod postacią obniżenia wysokości oraz intensywności sygnału na poziomach Th10/Th11, Th11/Th12, Th12/L1, L1/L2, L2/L3, L3/L4. Guzki Schmorla w obrębie górnej blaszki granicznej trzonu kręgu L2, górnej i dolnej trzonu kręgu L3 oraz Th11,Th12 oraz blaszki dolnej trzonu kręgu Th12. Na poziomie L1/L2 widoczna tylna przepuklina krążka międzykręgowego z modelowaniem worka oponowego, szer. kanału kręgowego 18mm, w tym poduszka tłuszczowa szer. 7mm, nie ma cech ucisku korzeni rdzeniowych na tym poziomie. Na poziomie L2/L3 widoczne tylne uwypuklenie krążka międzykręgowego powodujące ucisk worka oponowego, bez cech ucisku korzeni nerwów rdzeniowych. Na poziomie L3/L4 widoczne tylne uwypuklenie krążka międzykręgowego powodujące ucisk worka oponowego, bez cech ucisku korzeni rdzeniowych. Na poziomie L4/L5 widoczna szerokopodstawna tylna przepuklina krążka międzykręgowego z wpuklaniem się w obręb otworów międzykręgowych powodując ucisk worka oponowego i korzeni nerwów rdzeniowych L5, stenoza kanału kręgowego- szer. 15mm, w tym poduszka tłuszczowa 5mm. Na poziomie L5/S1 widoczne tylna przepuklina krążka międzykręgowego bez ewidentnych cech ucisku korzeni rdzeniowych.

Lek. Paweł Szadkowski

Zostały u pani opisane zmiany zwyrodnieniowe i dyskopatyczne kręgosłupa piersiowego i lędźwiowego. Należy pamiętać, że nie każda opisywana zmiana zwyrodnieniowa daje objawy kliniczne. Relatywnie często spotyka się rozbieżności między zmianami widocznymi w badaniach obrazowych a stanem klinicznym chorego. Zależy to m.in. od możliwości kompensacyjnych kanału kręgowego (u pani radiolog nie stwierdził ewidentnych cech ucisku korzeni rdzeniowych). Sugeruję udać się do swojego lekarza prowadzącego (optymalnie neurologa) w celu dokładnej interpretacji wyniku, z uwzględnieniem pani obrazu klinicznego. Ewentualne wskazówki dotyczące dalszego postępowania lub leczenia powinna pani otrzymać po wizycie (ponieważ uzależnione są one m.in. od towarzyszących objawów).