Co powinna zrobić osoba, która w przeszłości była molestowana?

dzien dobry mam 31 lat jak byłem dzieckiem byłem molestowany przez kuzyna terazo tym wiem bo wczesniej myslałem ze mi sie wydaje on sie przeprowadził z 100 km jakies 10 lat temu ma zone córke nie chce tego mówic rodzicom bo nie che ich krzywdzic co mam robic

Witam
Molestowanie w przeszłości wymaga przepracowania terapeutycznego. Proponuję zgłosić się do doświadczonego terapeuty, który pomoże uwolnić się od tej traumu.
Pozdrawiam
Anna SZyda

Witam, aby się nad tym spokojnie zastanowić warto skorzystać z konsultacji z psychologiem. Jest to temat dla Pana ważny, jednak zastanawia się Pan jak zareagują bliscy. Proszę skorzystać z takiej pomocy, lub zastanowić się czy jest ktoś z kim mógłby Pan na ten temat porozmawiać. Jeżeli potrzebuje Pan dłuższej rozmowy zapraszam do skorzystania z konsultacji online.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam. Molestowanie i przemoc psychiczna w dzieciństwie to bardzo poważne i trudne problemy. Samodzielnie zmaganie się z tak trudnymi emocjami jest bardzo obciążające. Zachęcam do rozpoczęcia psychoterapii, pomoże to Panu zamknąć doświadczenia z przeszłości i poradzić sobie z trudnościami. Pomoc terapeuty i wsparcie, jakim zostanie Pan otoczony stwarzają bezpieczne warunki do pracy nad problemami. Dzięki terapii może Pan odzyskać równowagę psychiczną i poprawić swoje samopoczucie.

Witam,

Powiedział Pan o znaczącym wydarzeniu w swoim życiu. Często jest tak, że wypiera się bolesne wspomnienia. Po pewnym czasie mogą jednak powrócić i zacząć boleć. Doświadczenie molestowana jest traumatycznym przeżyciem, które daje swoje skutki w przyszłości. Wymaga to przepracowania podczas terapii własnej. Zachęcam więc do skorzystania z pomocy psychoterapeuty, który pomoże Panu lepiej zrozumieć sytuację z przeszłości, zobaczyć jej skutki w obecnym życiu, a przede wszystkim poradzić sobie z nimi.
To jest bardzo ważne, by wziąć udział w terapii. Zdaje sobie z tego sprawę, że będzie to trudny, ale zarazem znaczący krok do przodu. Jest Pan silnym mężczyzną, ponieważ zdecydował się Pan napisać o swoich doświadczeniach tutaj. Na pewno ma Pan w sobie siłę również na to, by zadbać o swój komfort emocjonalny z pomocą psychoterapeuty.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA

Najlepiej byłoby udać się na terapię u psychoterapeuty, który ma doświadczenie w leczeniu osób po doświadczeniach traumatycznych, jakim niewątpliwie jest bycie molestowanym. W czasie terapii będzie można też zastanowić się nad tym, kto powinien się o tym dowiedzieć.

Witam, proponuję odnaleźć w Pana miejscu zamieszkania psychologa ze specjalizacją w terapii EMDR lub przedłużonej ekspozycji. Są to dwa, najlepiej do tej pory przebadane rodzaje terapii do pracy z traumami (jaką niewątpliwie jest fakt molestowania). Proszę zadbać o siebie i swój stan psychiczny, nie lekceważyć problemu, gdyż nieprzepracowane traumy mają niestety wpływ na całe nasze życie- niezależnie od tego, ile czasu od nich upłynęło i jak usilnie próbujemy o nich zapomnieć. Pozdrawiam, Monika