Co robić z tym chrapaniem u dziecka?

Witam . Syn dwa lata . Od kilku tygodni zaczął chrapać i oddychać ustami podczas snu . Okazalo się że ma powiększone migdały podniebienne i trzeci migdał Byliśmy u laryngologa przepisał syrop i spray do nosa jeśli po miesiącu nie będzie poprawy to czeka nas zabieg . Jednak mam obawy czy usuwac czy może leczyć inaczej ? Jakie jest prawdopodobieństwo że migdał odrośnie .

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

migdały podobnie jak węzły chłonne stanowią linię obrony organizmu przed różnymi drobnoustrojami (wirusami, bakteriami i innymi). Powiększenie tych struktur zawsze oznacza silną obronę organizmu przed zakażeniem. W przypadku Pani dziecka, gdy pojawiły się objawy takie jak właśnie chrapanie, oddychanie ustami, być może nawracają częściej infekcje dróg oddechowych, to faktycznie często lekarze zalecają usunięcie trzeciego migdała. Na ten zabieg kwalifikują się dzieci od trzeciego roku życia, więc w Państwa przypadku jest jeszcze czas na podjęcie decyzji oraz obserwację stanu dziecka i jego dolegliwości. Na ten moment faktycznie konieczne jest zastosowanie leczenia objawowego oraz podjęcie starań co do możliwości ograniczania okazji do złapania infekcji. Wiele dzieci ma dosyć poważne problemy zdrowotne związane z trzecim migdałem, które często muszą być leczone antybiotykami. Sam zabieg wykonuje się w trybie krótkiego pobytu w szpitalu. Dziecko potem musi przyjmować odpowiednie leki oraz spożywać chłodne i rozdrobnione posiłki ponieważ gardło jest bolesne. Migdał raczej nie odrasta chociaż czasami zdarzają się też takie przypadki. Zachęcamy zatem do obserwacji dziecka i w razie potrzeby kontaktu z lekarzem. Serdecznie pozdrawiamy.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-chrapania

https://portal.abczdrowie.pl/trzeci-migdal-objawy-kuracja

https://portal.abczdrowie.pl/tonsillektomia

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-uklad-odpornosciowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.