Co robić z tym nawracającym bólem pleców?

Dzień dobry, Proszę uprzejmie o podpowiedź: mam nawracający ból pleców (mniej więcej "na godzinie 3:00"). Odebrałem dziś wyniki RTG: Niewielkie prawoboczne skrzywienie odcinka lędźwiowego kręgosłupa z rotacją trzonów. Obniżenie przestrzeni międzykręgowych na poz. L4/L5 i L5/S1. Cechy masywnej sklerotyzacji podchrzęstnej blaszek granicznych trzonów kręgów na poziomie L5/S1. Osteofity na krawędziach trzonów kręgów najbardziej nasilone na poziomie L5 i S1. Wysokość trzonów kręgów i pozostałych przestrzeni m/k odcinka lędźwiowego kręgosłupa zachowana". Czy ten opis wskazuje na przyczynę problemów bólowych? Jaki powinienem wykonać następny krok? Pozdrawiam,

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dolegliwości bólowe, o których Pan pisze i umiejscowienie ich w okolicach łopatek wskazuje raczej na problemy z odcinkiem piersiowym, a RTG wykonane przez Pana obejmuje odcinek lędźwiowy.

Na tym poziomie widoczne są początki choroby zwyrodnieniowej (często jest ona skutkiem zużywania się z biegiem lat struktur kostnych i chrzęstnych kręgosłupa czy wieloletnich zaniedbań), która polega na stopniowej degradacji krążka międzykręgowego i jego funkcji – wskazuje na to obniżenie przestrzeni międzykręgowych.

To oraz osteofity i sklerotyzacja mogą być przyczyną dolegliwości odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

O osteofitach i sklerotyzacji dowie się Pan więcej z naszych artykułów: https://portal.abczdrowie.pl/osteofity-przyczyny-objawy oraz https://portal.abczdrowie.pl/sklerotyzacja.

Natomiast, by ustalić nasilenie, a także rodzaj leczenia choroby konieczne będą prawdopodobnie bardziej szczegółowe badania obrazowe – np. MRI, ponieważ RTG pokazuje jedynie struktury kostne, tkanki miękkie są niewidoczne. Stąd wartość badania RTG w ocenie chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa nie jest zbyt duża.

Warto skonsultować dolegliwości i wynik badania z ortopedą, ten specjalista powinien wykonać także badanie fizykalne i zadecydować o dalszym postępowaniu – leczeniu farmakologicznym, rehabilitacji itd.

Być może przydatny okaże się także ten artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/bol-kregoslupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.