Co zrobić z tym swędzeniem skóry głowy?

Dzien dobry. Od kilku miesięcy swedzi mnie skora glowy. Biore hydrokzyzyne i ustępuje ale kiedy przestanę brac zaraz wraca :( ciezko dostac sie do jakiegokolwiek lekarza. Prosze o porade. Dodam ze badania krwi wyszly dobre.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Hydroksyzyna to lek, który poza działaniem uspokajającym wykazuje także skuteczność w łagodzeniu objawów alergii – ma działanie antyhistaminowe. Jeżeli więc świąd głowy ustępuje po tym leku, to znaczy, że przyczyną dolegliwości jest prawdopodobnie alergia. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/hydroksyzyna-skutki-uboczne.

Żeby ustalić konkretnie źródło swędzenia skóry głowy niestety konieczna jest wizyta u lekarza – dermatologa lub trychologa. Wskazane jest obejrzenie skóry głowy i ewentualnych zmian skórnych. Jeżeli nie jest Pani alergikiem, to warto w pierwszej kolejności zwrócić się po pomoc do dermatologa, a ten, gdy uzna to za konieczne, skieruje Panią do poradni alergologicznej. Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/swedzenie-skory-najczestsze-przyczyny-alergie-choroby.

Dodatkowo proszę się zastanowić, czy pojawienie się przykrych dolegliwości nie zbiegło się w czasie ze zmianą pory roku, diety lub kosmetyków pielęgnacyjnych (szampon, odżywka) czy koloryzacją włosów.

Poza alergiami do swędzenia skory głowy mogą także przyczyniać się przewlekłe choroby ogólnoustrojowe, w tym cukrzyca, oraz niewłaściwa praca tarczycy. Jeżeli badania wykluczą alergię, warto wykonać badania w kierunku wyżej wymienionych schorzeń. Na koniec warto także wykonać RTG płuc, a także sprawdzić parametry nerkowe i wątrobowe, o czym powinien zadecydować lekarz POZ lub specjalista.

O innych przyczynach świądu głowy i chorobach skóry głowy przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-swedzi-mnie-skora-glowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.