Ćwiczenia na siłowni i dieta a zanik miesiączki

Mam 18 lat. Od 3 miesięcy chodzę na siłownie i nie jem mąki. Samo mięso ziarna, warzywa i jajka. Tak zwana dieta paleo. Dodam, że moje ćwiczenia na siłowni opierają sie głownie na ciężarach czyli dźwigam dużo kilogramów itp. Nie jakie fitnessy. Wszystko było dobrze ale teraz po 3 miesiącu zanikł mi okres. Spóźnia sie juz 2 tygodnie. Nie współżyłam nigdy z chłopakiem. Czy siłownia mogła spowodować brak miesiączki?

Katarzyna Ciuchta Dietetyk, Bielsk

Witam,

Wszystko zależy od intensywności ćwiczeń jakie wykonujesz i czasu jaki dajesz organizmowi na regenerację. Przy ćwiczeniach siłowych z dużym obciążeniem warto jest robić dzień przerwy pomiędzy treningami. Jeśli nigdy wcześniej nie ćwiczyłaś i nie stosowałaś diety i z dnia na dzień zmieniłaś swoje nawyki zarówno te dietetyczne jak i co do aktywności fizycznej, możliwe że organizm się buntuje. Nie wiem ile razy tygodniowo ćwiczysz, ale może być to efekt przetrenowania. Dieta paleo wyklucza spożywanie ziaren, o których wspomniałaś więc opiera się głównie na białku i tłuszczach pochodzenia zwierzęcego. Przy ciężkim treningu siłowym potrzebne są także węglowodany. Warzywa posiadają ich bardzo mało, a owoce zawierają w znacznej części fruktozę czyli cukry proste. Polecam Ci zbilansowaną dietę, zawierającą dodatkowo węglowodany złożone np.mąkę ale żytnią czy razowa z pełnego przemiału, ponieważ nie jesteśmy już przodkami swoich praprzodków, a i oni nie ćwiczyli siłowo z ciężarami. Jeśli po takiej diecie i chwilowym ograniczeniu treningu miesiączka nie powróci, będziesz musiała udać się do lekarza ginekologa na badanie.

Pozdrawiam :)

Kamila Ziemann Dietetyka

Witam
Tak, siłownia zdecydowanie mogła zatrzymać miesiączkę. Najlepiej udać się do ginekologa wraz z już zrobionymi badaniami. Podstawa to sprawdzenie poziomy prolaktyny z obciążeniem. Prosze udać się do labolatorium i wykonać to badanie. Bardzo często w przypadku większej aktywności, prolaktyna ulega podwyższeniu, co prowadzi do zatrzymania okresu. Oczywiście badanie nie jest równoznaczne z powrotem okresu. Nalezy zmienić dietę na zbilansowaną, udać się do dietetyka i poprosić o pomoc. Zalecam chociaż 1-2 wizyty, aby otrzymać dietę na 1-2 tygodnie i na jej podstawie żywić się chociaż podobnie.
Pozdrawiam
Kamila Ziemann, dietetyk