Zespoły otępienne a depresja

W przypadku chorzeń otępiennych, np. alzheimerem, nasilenie objawów może wystąpić na skutek depresji. O zależności między zespołami otępiennymi a depresją wypowiada się psychiatra Agnieszka Jamroży.

Zespół Cotarda nie stanowi osobnej jednostki klinicznej, ale raczej zespół urojeń towarzyszących czasem ciężkiej depresji lub innych zaburzeń. Objawia się występowaniem urojeń nihilistycznych dotyczących własnego ciała, o rozbudowanej, często absurdalnej treści (np. zanik narządów wewnętrznych, przekonanie o własnym zgodnie). Może mu towarzyszyć pobudzenie psychoruchowe, silny lęk, oraz skłonności samobójcze.

Jeśli chodzi o depresję, to szacuje się, że od 1,4% - 6% ludzi cierpi na różnego typu zaburzenia afektywne. Według Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartym problemem zdrowotnym na świecie. Jednak określenie faktycznego występowania depresji jest trudne, bo choroba u wielu osób nie jest rozpoznana. Dość powszechnie przyjmuje się, że co najmniej 50% wszystkich osób chorych na depresję nie trafia z tą chorobą do specjalisty.

0

Witam

poszukuje Pan danych specjalistycznych, w tak określonym zbiorze danych, jak Pan wskazuje jest to szczególnie utrudnione ponieważ zespół Cotarda nie jest odrębną jednostką kliniczną a ujawnia się w przebiegu innych chorób i zaburzeń. Dostępne w literaturze opisy wskazują na istnienie 3 rodzajów zespołu Cotarda, jeden z nich jest niejako rodzajem psychotycznej depresji o której Pan wspomina, dominują w niej objawy lęku i obniżenia nastroju, urojenia winy oraz halucynacje słuchowe. Zatem trzeba by poszukiwać danych wskazujących osoby zmagające się z depresją psychotyczną z zespołem Cotarda!

pozdrawiam
A.Aleksandrowicz

https://www.facebook.com/pages/Psychoterapia-Anga-Aleksandrowicz/849652415108571

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty