Czy BetoZK ma wpływ na cholesterol?

Witam,zażywam Beto25zk.W ulotce pisze,że ten lek wpływa na poziom stężenia cholesterolu i trójglicerydów. Proszę wytłumaczyć mi czy Beto 25zk podwyższa ich poziom.Pozdrawiam

Nie. Beto ZK to bursztynian metoprololu. Jest metabolicznie obojętny to znaczy, że nie ma większego potencjału zmniejszającego lub zwiększającego poziom cholesterolu. W ulotce do leku może być wzmianka o jego wpływie na cholesterol bo producent musi umieścić w ulotce nawet objawy, które pojawiają się w wyjątkowo rzadkich przypadkach. Metoprolol jest lekiem bardzo dobrze przebadanym i jednym z podstawowych stosowanych w nadciśnieniu, chorobie wieńcowej, niewydolności serca, zaburzeń rytmu serca i w wielu innych. Stosowany jest więc w chorobach, w których cholesterol ma bardzo duże znaczenie przyśpieszając miażdżycę. Stosując metoprolol w tych chorobach zmniejszamy objawy chorobowe, zmniejszamy ryzyko zaostrzenia choroby i zmniejszamy śmiertelność. Metoprolol i kilka podobnych do niego preparatów to podstawowe leki w wymienionych chorobach.