Czy faktycznie muszę nosić ortezę w tej sytuacji?

W poniedziałek udałam się na SOR z bólem ramienia, gdzie okazało się że w wyniku upadku doznałam skręcenia i naderwania stawu ramiennego. Dostałam zalecenia noszenia ortezy typu Dessault i kontroli ortopedy za 3 tygodnie. Nie czuję się jednak do końca doinformowana w tym temacie, a w internecie widzę same informacje dot. zwichnięcia, stąd też mam parę pytań: Czy w/w ortezę muszę nosić cały czas 24/7, oraz czy jest możliwość założenia jej niepoprawne? Wiem że mam ją nosić do czasu kontroli ortopedy, tj 3 tygodnie. Nie wiem jednak czy po tym będę mogła ją zdjąć czy jest szansa że zostanę w niej na dłużej? Jaki jest średni czas gojenia Po jakim czasie powinien ustąpić ból ramienia? Czy jest coś na co powinnam uważać?
KOBIETA, 25 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

orteza typu Dessault jest często stosowana w przypadku skręceń i naderwań stawu ramiennego, aby zapewnić stabilizację i wsparcie w procesie leczenia. Zalecenia co do noszenia jej mogą się różnić w zależności od stopnia urazu i oceny lekarza. Zazwyczaj nosi się ją przez większość dnia, ale czasem może być zdejmowana na krótkie przerwy, np. podczas higieny osobistej. Jeśli chodzi o poprawne założenie, zawsze warto zwrócić uwagę na instrukcje obsługi i ewentualnie poprosić o pomoc lekarza lub specjalistę z dziedziny fizjoterapii. Należy również pamiętać o regularnych kontrolach u ortopedy, który oceni postęp gojenia i podejmie decyzję co do dalszych działań.

Średni czas gojenia może być różny dla każdego przypadku, ale zazwyczaj po 3-4 tygodniach można zauważyć poprawę. Ważne jest, aby nie forsować uszkodzonego ramienia i unikać czynności, które mogą nasilić ból lub opóźnić gojenie. Jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://uroda.abczdrowie.pl/urazy-stawu-barkowego

https://portal.abczdrowie.pl/zwichniecie-stawu-ramiennego

https://portal.abczdrowie.pl/orteza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.