Czy istnieje szansa na szybsze zrzucenie wagi?

Mam 36 lat ważę 89 kg przy wzroście 172. Poziom tłuszczu na oko 35%. Planuje schudnąć uprawiając codziennie marsz przez 4 godziny oraz redukująć ilość spożywanych pokarmów. Dodam że jem na śniadanie i kolacje owoce a na obiad zwykle mięso smażone z ryżem i warzywami. Czy jest możliwe szybsze tempo odchudzania niż 1kg na tydzień?

Determinantą redukcji tkanki tłuszczowej jest ujemny bilans kaloryczny (mówiąc kolokwialnie: musi Pan zużywać więcej energii, niż Pan przyswaja w postaci pokarmu). Sugeruję wyliczenie dobowego zapotrzebowania kalorycznego. Odjęcie od tej wartości 300-500 kcal pomoże na redukcję masy ciała w wysokości 0,5-1% m.c tygodniowo. Im większy deficyt, tym szybsza redukcja na początku, utrudnia to jednak manipulacje dietetyczne w późniejszym okresie.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

istnieją pewne rygorystyczne diety pozwalające schudnąć więcej niż jeden kilogram w tydzień. Głównym założeniem takich diet jest przejście na wysoki deficyt kaloryczny. Polega to na tym, że spożywa Pan mniej kalorii, niż ciało jest w stanie spalić w ciągu jednego dnia. Im większy deficyt, tym szybciej spadają nadprogramowe kilogramy.

Należy jednak pamiętać, że bardzo rygorystyczne diety mogą powodować negatywne efekty, takie jak efekt jojo. Chodzi w nim o to, że po zakończeniu diety i przejściu na normalny tryb odżywiania, zgubiona waga może bardzo szybko powrócić, dlatego odchudzanie powinno być przeprowadzone z głową i pod okiem specjalisty dietetyka. Przy dietach polegających na wysokim deficycie kalorycznym mogą występować skutki uboczne takie jak: bóle głowy, osłabienie organizmu oraz powstawanie zaburzeń odżywiania. Dodatkowo jeżeli deficyt jest naprawdę wysoki, organizm, zamiast spalać tkankę tłuszczową, pobiera zapasy zgromadzone w masie mięśniowej, przy czym mogą powstawać problemy z motoryką ciała.

Możemy Panu zalecić dodatkową aktywność fizyczną np. pływanie. Jeżeli, chodzi o przygotowywanie potraw, należy wspomnieć, że smażone potrawy mają zazwyczaj więcej kalorii, od tych przygotowywanych w piekarniku lub na parze.

Zachęcamy do wizyty u dietetyka oraz z zapoznaniem się z naszym artykułem dotyczącym odchudzania z głową:

https://zywienie.abczdrowie.pl/odchudzanie-z-glowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.