Czy jest możliwe, że ma to związek z ciążą?

Od dłuższego czasu z mężem staramy się o dziecko, mam nieregularne miesiączkowania cykle od 24-31 dni, ostatni okres miałam 24 marca, od dwóch dni czuje się bardzo dziwnie, temperatura ciała nie spada mi poniżej 37, waha się 37-37,5, kłuje mnie przy pochwie i boli podbrzusze, czy jest możliwe że ma to związek z ciążą? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam, bóle podbrzusza oraz podwyższona temperatura mogą mieć wiele przyczyn, ciąża jest jedną z nich. Niestety trudno odpowiedzieć jednoznacznie na Pani pytanie, ponieważ stan podgorączkowy może świadczyć również o infekcji lub o... jajeczkowaniu – w czasie owulacji temperatura ciała kobiety wzrasta do 37ºC (o około pół stopnia). Z drugiej strony – jeśli podwyższona temperatura utrzymuje się przez ok. 16 dób – można domniemywać ciążę. Odsyłam Panią do artykułu analizującego dokładnie temperaturę ciała w fazach cyklu miesiączkowego: https://portal.abczdrowie.pl/podstawowa-temperatura-ciala. Podobnie bóle podbrzusza – mogą być symptomem nadchodzącej menstruacji, ale też, wraz z kłuciem jajników, sygnalizują owulację (jeśli towarzyszy im podniesiona temperatura ciała). Tutaj więcej na ten temat: https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-obliczania-dni-plodnych. Właściwie jedynym sposobem rozstrzygnięcia tego problemu i rozwiania Pani wątpliwości jest wykonanie testu ciążowego. Proszę pamiętać, że pierwszy można wykonać już 10 dni po stosunku, choć oczywiście im później, tym większe szanse na wiarygodny wynik. Objawy ciążowe, zwłaszcza te na wczesnym etapie, są doświadczeniem niezwykle indywidualnym – u jednej kobiety będzie to cały wachlarz odczuć, podczas gdy inna nawet nie odnotuje jakiejkolwiek zmiany w swoim samopoczuciu. Zatem może tak być, że ból brzucha, podniesiona temperatura, a nawet zaparcia, wzdęcia czy senność będą pierwszymi objawami ciąży. Więcej na temat możliwych symptomów na pierwszym etapie ciąży w naszym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-ciazy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.