Czy jest szansa na wyleczenie przełyku Baretta?

Witam serdecznie. Bardzo proszę o odpowiedź na ponizsze pytania w oparciu o ponizszy wynik. Przelyk Barretta. Przewlekłe zapalenie o srednim nasileniu. Rozrost dołeczkowy błony śluzowej, ogniskowa metaplazja jelitowa oraz dysplazja małego stopnia pojedyńczych cewek gruczołowych. Zastosowane leczenie 2x dziennie Mesopral 40 mg. W lipcu wycięty zostanie rownież cały polip oraz przełyk Barretta. Czy takie leczenie jest wystarczające? Jakie jest prawdopodobieństwo, że przy zastosowanym leczeniu zmieni się to w nowotwor? Czy jest szansa na całkowite wyleczenie dysplazji?

Lek. Paweł Szadkowski

Przełyk Barretta stanowi stan przedrakowy (zwiększa ryzyko rozwoju raka gruczołowego przełyku przeciętnie o 0,5% rocznie). U chorych z dysplazją dużego stopnia preferuje się endoskopową resekcję błony śluzowej lub jej niszczenie (ablacja). Ablacja w połączeniu z intensywnym leczeniem hamującym wydzielanie kwasu solnego prowadzi do częściowego lub całkowitego zastąpienia metaplastycznego nabłonka walcowatego przez nabłonek płaski. U chorych z dysplazją dużego stopnia można rozważyć wycięcie przełyku. Badania dotyczące skuteczności ww. metod nie są jednoznaczne.