Czy kobieta w ciąży lub chory z epilepsją mogą mieć wykonane EEG bez nadzoru lekarza?

Jestem technikiem elektroradiologii. Wykonuję w przychodni badanie, m.in. EEG. Mam pytanie: Czy pacjenci z chorobą epilepsji, kobiety w ciąży nawet już w zaawansowanej mogą mieć wykonane takie badanie bez nadzoru lekarza neurologa? W gabinecie jestem tylko z pacjentem, mam pewne obawy w przypadku fotostymulacji, niekiedy osoby źle reagują na bodźce świetlne. Przypadek kobiety w 7 miesiącu ciąży, która źle się poczuła podczas badania spowodował pewne wątpliwości co do wykonania badań. Czuję się odpowiedzialna za pacjenta, lekarz nie zawsze jest dostępny... Dziękuję... Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Tak w zasadzie badanie EEG może zostać wykonanie w odpowiedniej pracowni przez wykwalifikowany personel, bez bezpośredniego nadzoru specjalisty neurologa. Ze względu jednak na pewne niebezpieczeństwo, które towarzyszy temu badaniu, lekarz powinien znajdować się w na tyle niedużej odległości, by w razie potrzeby mógł odpowiednio szybko podjąć działania szeroko pojętej pierwszej pomocy. Pani również powinna umieć rozpocząć takie działania.