Czy konieczna jest zmiana tabletek hormonalnych?

Przyjmowałam przez około 8-9 miesięcy tabletki antykoncepcyjne microgynon 21, jednak z uwagi na problem z dostaniem ich w aptece ginekolog zmienił mi tabletki na inne - Vines. Po tygodniowej przerwie rozpoczęłam stosowanie tych nowych tabletek, na początku było w porządku jednak przez ostatnie dni (po około 2 rządkach) rozpoczęło się u mnie plamienie a w następnych dniach krwawienia, które nie ustępują do teraz, trwa to juz około tygodnia. Czym to spowodowane i czy w tej sytuacji powinnam zmienić tabletki na inne?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

plamienie, o którym Pani wspomina wynika najprawdopodobniej ze zmiany preparatu. Organizm musi się przyzwyczaić do nowych tabletek antykoncepcyjnych, więc w pierwszych miesiącach mogą pojawiać się nieregularne plamienia oraz krwawienia. Jest to po prostu jeden ze skutków ubocznych doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Gdyby jednak dolegliwości te utrzymywały się dłużej, to konieczny jest kontakt z ginekologiem. Być może Pani organizm w ten sposób reaguje na pigułki Vines i konieczna będzie ponowna zmiana preparatu.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami ekspertów znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieustajace-plamienia-po-zmianie-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienia-w-srodku-cyklu-po-zmianie-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienie-po-zmianie-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.