Czy mam zesztywniające zapalenie stawów?

Proszę o informację czy wyniki badań świadczy o zesztywniajace zapalenie stawów kręgosłupa. W opisie jest informacja o zmianach przeciążeniowych w postaci podwichnięć w stawach m-k L3/4/5/S1 z cechami i spondylitis L4/5/S1. Stawy krzyżowo-biodrowe bez istotnych zmian. Spłycenie fizjologicznej kofozy piersiowej. Zmiany zwyrodnieniowe lordozy lędźwiowej z przesunięciem lini statycznego przeciążenia ku tyłowi.

Redakcja abcZdrowie

Witam, opis wskazuje na zmiany zwyrodnieniowe (spondyloza) kręgosłupa – między 30. a 50. rokiem życia często wykrywane są tego typu zmiany, co wynika z pojawienia się dolegliwości bólowych. Spośród wielu możliwych przyczyn takich zwyrodnień, zesztywniające zapalenie stawów nie występuje stosunkowo często – znacznie powszechniejszymi przyczynami jest niewłaściwa postawa ciała, siedzący tryb życia czy brak aktywności fizycznej i inne. Świadczą o tym zmiany związane ze spłyceniem kifozy i lordozą. Tutaj więcej o spondylozach i ich typach: https://portal.abczdrowie.pl/spondyloza. Jeśli chodzi o zesztywniające zapalenie stawów, to postawienie diagnozy wcale nie jest łatwe, a samo badanie RTG czy tomografia komputerowa (a nawet rezonans) to za mało, by mieć pewność. ZZSK to przewlekła, zapalna choroba stawów kręgosłupa i stawów krzyżowo-biodrowych. Etiologia choroby jest złożona – składa się z czynników immunologicznych, środowiskowych i genetycznych, dlatego diagnostyka jest tak trudna. Można podejrzewać chorobę, gdy ktoś z rodziny na nią cierpi – wówczas warto oznaczyć antygen HLA-B27. Poza tym lekarz sprawdza markery stanu zapalnego i morfologię. Równie ważny jest wywiad. Więcej o chorobie w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zesztywniajace-zapalenie-stawow-kregoslupa-przyczyny-objawy-diagnozowanie-leczenie. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.