Czy mniejsza ilość leku na tarczycę będzie dla mnie zdrowa?

Dzień dobry, od lipca leczę się na tarczycę, stwierdzono nadczynność (TSH - <0,0083 uIU/ml ; FT3 - 15,54 pg/ml; FT4 - 2,83ng/dl ). Endokrynolog zalecił mi thyrozol w dawce 10 mg dziennie (2x5mg). Aktualnie przebywam w Anglii. W badaniach kontrolnych TSH wyniosło < 0,01 mu/L; T4 - 11,4 pmol/L. Lekarz z przychodni, mówiąc, że nie specjalizuje się w chorobach tarczycy, jako kontynuację leczenia przepisał mi lek Carbimazole w dawce 2 x 2,5 mg, czyli obniżył dawkę. Mam pytanie czy obniżona dawka nie pogorszy mojego stanu? Aktualnie czekam na spotkanie z endokrynologiem, ale to trochę potrwa. Dziękuję za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badania tarczycy oraz, że rozpoczęła Pani leczenie.

Nadczynności tarczycy może powodować wiele uciążliwych objawów, jak: kołatanie serca, przyspieszony puls, problemy z koncentracją, zwiększona potliwość, nerwowość, czy drżenie mięśni. Dlatego tak ważne jest podjęcie leczenia. Istotne jest również, czy któreś z wymienionych objawów u Pani występuje. Jeśli tak - koniecznie należy o tym poinformować lekarza.

Leczenie, które Pani otrzymała prawdopodobnie należałoby kontynuować, dawka mogłaby wydawać się mniejsza, jednakże wartość TSH w ostatnim czasie urosła, dlatego też powoli zaczęto schodzić z pierwotnej dawki.

Jednakże w razie wszelkich wątpliwości zalecamy Pani konsultację z lekarzem endokrynologiem, który zdecyduje o dalszym leczeniu oraz ewentualnej modyfikacji dawkowania preparatu.

Życzymy Pani dobrego samopoczucia!

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nadczynnosci-tarczycy-najczestsze-symptomy-przyczyny-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/niskie-tsh-przyczyny-znaczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.