Czy mogę stosować leki na nietolerancję laktozy?

Dzień dobry, jestem 30-letnią kobieta od około 5 miesięcy zmagam się z problemem prawdopodobnie nietolerancji laktozy. Bo zjedzeniu produktu z laktozą tj. sery mleko mam straszny ból brzucha i biegunkę. Wykluczyłam swojej diety produkty mleczne i objawy ustąpiły, czy z problemem będę zmagać się do końca życia, czy istnieją jakieś leki metody leczenia (poza ograniczaniem produktów z laktozą i suplementami diety typu lactocontrol ? Bardzo proszę o pomoc
KOBIETA, 30 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Dziękujemy Pani za nadesłane pytanie.

Nietolerancja laktozy to faktycznie bardzo kłopotliwa przypadłość. Jednak obecnie istnieje wiele możliwości poradzenia sobie z powiązanymi z tym dolegliwościami.

Na początek warto przede wszystkim udać się do lekarza i opowiedzieć mu o objawach, które występują po spożyciu nabiału. Zapewne na wizycie otrzyma Pani skierowanie na badania, które posłużą zdiagnozowaniu źródła opisanych symptomów.

Po otrzymaniu wyników badań, lekarz przedstawi możliwości radzenia sobie z nietolerancją laktozy. Zachęcamy też do skontaktowania się z dietetykiem w celu ustalenia odpowiedniej dla Pani diety.

Proszę też pamiętać, że na rynku mamy obecnie szereg produktów mlecznych bez laktozy, a nawet wegańskich, które skutecznie zastępują produkty pełnomleczne, dzięki którym nie jest konieczne rezygnowanie z dotychczasowych przyzwyczajeń żywieniowych.

Zachęcamy do zapoznania się z linkami opisującymi podobne zagadnienia na naszym portalu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-produkty-bez-laktozy-sa-zdrowsze-od-tych-z-laktoza

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-te-wynik-badania-nietolerancji-laktozy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/produkty-mleczne-bez-zawartosci-laktozy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-przy-nietolerancji-na-mleko-krowie-warto-podawac-regularnie-latopik

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.