Czy można zacząć tabletki antykoncepcyjne w 3. dniu cyklu?

Witam, czy można zacząć tabletki w 3. dniu cyklu i brać przez 19 dni, gdyż dwie z opakowania zgubiłam. Czy po 19 dniach można zrobić przerwę 7-dniową i zaczać brać normalnie 21 tabletek? Czy przy opakowaniu, w którym wezmę 19 tabletek jestem chroniona przed ciążą czy nie? Zaznaczam, że wcześniej już zażywałam tabletki.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Ponieważ zgubiłaś 2 tabletki, tuż po zakończeniu 7-dniowej przerwy po poprzednim opakowaniu, powinnaś zacząć brać te tabletki z opakowania, które Ci zostały. Nie powinnaś jednak czekać do 3 dnia cyklu. Wtedy ochrona antykoncepcyjna, ze względu na dodatkową 2-dniową przerwę jest zdecydowanie obniżona. Bierzesz trzecią tabletkę tak, jakby była to pierwsza. Różnica polega tylko na tym, że w sumie weźmiesz 19 tabletek, po których znowu zrobisz 7-dniową przerwę. W przypadku takiego zastosowania ochrona antykoncepcyjna jest zachowana.