Czy muszę mieć blokadę przeciwbólową?

Witam serdecznie. Mam 36 lat, dużo biegam, w pracy dużo chodzę (10-12tys kroków w przeciągu 8h) w dość ciężkim i topornym obuwiu "służbowym". W czerwcu pojawiły się silne bóle stopy i łydki, prawej nogi. Były to bóle "podeszwy stopy", ból/kłucie pięty, kłucie nad przyczepem ścięgna achillesa, ból łydki jakby ktoś coś wciskał, trzaskanie achillesa przy wchodzeniu po schodach, poranne sztywności nogi. Jak to rozchodziłem to ból był w miarę do zniesienia, ból wracał nocą. Lekarz skierował mnie na RTG i do ortopedy. Okazało się, że w lewej nodze mam narośl kostną - tzw. "ostrogę", górną jak i dolną. Ortopeda na USG zobaczył uszkodzenia ścięgna i zalecił wkładki ortopedyczne oraz skierował na zabiegi falą uderzeniową. W okresie lipiec-sierpień wykonano mi 6 zabiegów. Ból nie znikł całkowicie tylko zmalał do 20-30%. Przez ten czas nosiłem wkładki ortopedyczne, pływałem w basenie, robiłem ćwiczenia na rozciąganie achillesa, które pokazał mi fizjoterapeuta (w tym rolowanie wałka stopą) i całkowicie zrezygnowałem z aktywności fizycznej. Po upływie 5-6 tygodni było bez zmian, ból ponownie zaczął się nasilać ale tym razem w obu nogach. Lekarz ponownie skierował mnie na RTG okazało się, że w prawej nodze również mam ostrogę górną oraz dolną. Ortopeda tym razem skierował mnie na zabiegi fizjoterapeutyczne. Od tygodnia uczęszczam na zabiegi: prądy, laser, ultradźwięki, wirówka i krioterapia. Niestety przy "prądach" przy mocy mniejszej niż 30% odczuwam mocny ból w lewej łydce, ścisk z kłuciem, coś jakby skurcz. W prawej nodze jedynie lekkie mrowienie. W obu nogach nadal towarzyszą mi bóle stopy - kłucie przy chodzeniu, ból łydki, ból nad przyczepem ścięgna achillesa, towarzyszy mi "trzask" ścięgna przy wchodzeniu po schodach, rano - sztywności nóg. Na czas zabiegów odstawiłem ćwiczenia rozciągające oraz wałek. Przyjmuje leki przeciwbólowe, często ból budzi mnie w nocy. Proszę o poradę odnośnie dalszego leczenia. Ortopeda chce założyć "blokadę" - czy to jest dobry pomysł ?
MĘŻCZYZNA, 36 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

dziękujemy za okazane zaufanie i zadanie pytanie na naszej stronie.

Ostroga piętowa, która została u Pana zdiagnozowana to zwyrodnienie kości pięty wywołane długotrwałym stanem zapalnym. Toczący się stan zapalny powoduje narastanie tkanki kostnej, co skutkuje bólem stopy. Jest to częsta przypadłość występująca u ludzi, którzy pracują w pozycji stojącej. Przy tego typu dolegliwościach zwykle stosuje się tzw. blokadę ortopedyczną, czyli zastrzyki składające się głównie z kortykosteroidów i środków znieczulających, które wykonywane są bezpośrednio w miejsca zmienione chorobowo. Jest to zabieg prosty, wykonywany zwykle w gabinecie lekarskim, a jego efekty można odczuć niemalże natychmiast. Warto zaznaczyć, że metoda jedynie uśmierza ból, a nie leczy jego przyczyny. Jeśli wszystkie dotychczasowe sposoby nie przynoszą efektów, to być może będzie potrzebna interwencja chirurgiczna.

Warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który doradzi, jaka metoda leczenia będzie dla Pana najskuteczniejsza. Więcej o ostrodze piętowej i metodach jej leczenia na naszym portalu: https://portal.abczdrowie.pl/ostroga-pietowa

https://portal.abczdrowie.pl/innowacyjne-zabiegi-medyczne-dzieki-srodkom-z-ue https://portal.abczdrowie.pl/bol-piety-przyczyna-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/jak-pozbyc-sie-ostrogi-pietowej-wyprobuj-naturalna-miksture

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Pozdrawiamy i życzymy powrotu do zdrowia.