Czy poziom progesteronu jest powodem zatrzymania wody w organizmie?

Dzień dobry! Wykonywałam badanie progesteronu w 22 dniu cyklu, gdzie wg laboratorium w fazie lutealnej powinien mieścić się w granicach od 5,82 do 75,9 nmol/l, mój wynik to 99,000 nmol/l. Czy może być to przyczyna zatrzymującej się wody w organizmie i obrzęków? Czym może być spowodowany taki wzrost? Jak najlepiej wyregulować ten hormon ? Dodam iż nie jestem w ciąży, a reszta badań hormonalnych wygląda w porządku. Z góry dziękuję za pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani regularne badania hormonów. Taka profilaktyka jest bardzo ważna w kierunku wielu poważnych schorzeń. Dzięki temu również można ocenić, jak funkcjonuje organizm.

Na podstawie wyników badań, można by stwierdzić, że poziom progesteronu został przekroczony. Sytuacja taka może często występować, zwłaszcza u młodych kobiet. W pierwszej kolejności warto by było odnaleźć przyczynę takiego stanu.

Progesteron jest ważnym hormonem, którego stężenie powinno wzrastać w drugiej fazie cyklu. Dzięki niemu występuje owulacja, a miesiączki są regularne. Główną rolą tego hormonu jest przygotowanie macicy do zagnieżdżenia się komórki jajowej oraz do utrzymania ciąży.

Często natomiast może dochodzić do sytuacji, gdzie wartość progesteronu zostaje przekroczona. Do najważniejszych objawów nadmiaru tego hormonu można by zaliczyć: liczne obrzęki oraz nagromadzenie się wody w organizmie, a także żylaki. Dość często taka przypadłość idzie w parze z takimi schorzeniami, jak: zespół policystycznych jajników, niewydolnością wątroby, guzami jajników i nadnerczy.

Występujący u Pani stan nagromadzenia wody w organizmie mógłby, więc prawdopodobnie wynikać z podwyższonego progesteronu. Zalecamy zatem konsultację u lekarza endokrynologa. Specjalista po analizie wyników badań zdecyduje o dalszej diagnostyce. Prawdopodobnie należałoby powtórzyć badania poziomu hormonów w surowicy krwi.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/progesteron

https://portal.abczdrowie.pl/opuchlizna-skad-sie-bierze-i-jak-ja-zmniejszyc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.