Czy ta tendencja wzrostowa powinna być dla mnie impulsem do wizyty u endokrynologa?

Witam, w ciągu roku wynik TSH urósł mi z 2,04 do 3,26 - według interpretacji laboratorium wynik nadal jest w normie. Czy ta tendencja wzrostowa powinna być dla mnie impulsem do wizyty u endokrynologa ? Ostatnio zaobserwowałam u siebie permanentne zmęczenie, wzmożone wypadanie włosów i przyrost wagi ciała ( nie mam duzego ruchu, ale nie zmienilo sie to w ciagu ostatnich 2 lat, nie zmieniłam tez sposobu zywienia, a przytyłam juz 6 kg i mam wrazenie, ze codziennie ide schodek do góry). Z góry dziękuję za odpowiedz, pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Hormony tarczycowe mają wpływ na funkcjonowanie wielu narządów i układów w organizmie człowieka. Dlatego objawy płynące z niedoczynności tarczycy (gdy produkuje ona zbyt mało hormonów) są niespecyficzne, to znaczy mogą występować również przy innych schorzeniach. Dolegliwości przez Panią wymienione, jak chroniczne zmęczenie, senność, wzmożone wypadanie włosów i przybieranie na wadze należą do grupy symptomów tej przypadłości. Poza tym można wymienić również zaparcia, zaburzenia cyklu miesiączkowego, bóle głowy, stawów, zaburzenia koncentracji, problemy z pamięcią, zaparcia, suchą skórę (bardzo widoczne jest to na łokciach i kolanach), małą tolerancję na niskie temperatury.

Podczas diagnozowania chorób tarczycy najczęściej wykonuje się badania laboratoryjne z krwi oznaczając poziom TSH (hormonu tyreotropowego) oraz hormonów tarczycowych FT3 i FT4. Ponieważ TSH jest hormonem przysadkowym, którego zadaniem jest regulowanie pracy gruczołu tarczowego, bywa iż pierwszym zleconym badaniem jest jedynie poziom tyreotropiny. Jednak pełniejszy obraz można uzyskać sprawdzając poziom wszystkich trzech pozycji i interpretując je w powiązaniu ze sobą.

Skoro poziom TSH wskazuje wzrost, a Pani obserwuje ww. objawy, proponuję jak najbardziej omówić je z lekarzem endokrynologiem, w celu pogłębienia diagnostyki i rozwiania wątpliwości lub rozpoczęcia suplementacji syntetycznymi hormonami tarczycy. To na pewno przełoży się na poprawę Pani samopoczucia.

Pozdrawiam i życzę jak najszybszego powrotu do dobrego funkcjonowania.

Zachęcam też do lektury artykułów na ten temat:

https://portal.abczdrowie.pl/cierpisz-na-nadmierne-przemeczenie-to-moze-byc-niedoczynnosc-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.