Czy taki wynik rezonansu głowy sugeruje coś poważnego?

Witam Robiłam ostatnio RM glowy z powodu bólu ,który nieustepowal lokalizowal się on najczęściej z jednej strony miałam i w dalszym ciagu mam uczucie odrealnienia,nic mnie nie cieszy,wszystko jest mi obojętne a do tego mam zaparcia (musze wspomagac się środkami przeczyszajacymi)oraz mam brak apetytu.Robiłam ostatnio RM i oto wynik dwie strefy niespecyficznego uszkodzenia istoty bialej podkorowej okolic czołowo wyspowych wielkości 3-5mm po prawej-niecharakterystyczne Prosze o wytlumaczenie czy to cos powaznego i czy to się leczy?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonała Pani wstępną diagnostykę, która mogłaby wykluczyć poważniejsze schorzenia. Każdy przewlekły ból głowy należy skontrolować u lekarza specjalisty. Przyczyn takiego stanu może być wiele, choć nie zawsze muszą świadczyć o czymś niepokojącym.

Bardzo często jednostronne bóle głowy mogą oznaczać migrenę. Taki stan charakteryzuje się zazwyczaj jednostronnym, silnym bólem głowy, rozpoczynający się w okolicach oka i skroni. Jednakże istnieje również wiele innych przyczyn, objawiających się taką dolegliwością.

Analizując przedstawiony wynik rezonansu magnetycznego głowy, można by stwierdzić, że prawdopodobnie wystąpiły zmiany naczyniopochodne. Mogłyby one być skutkiem okresowego i miejscowego niedokrwienia tkanki mózgowej.

Taki stan może być spowodowany między innymi chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, zbyt wysokim poziomem cholesterolu, czy cukrzycą.

Zalecamy Pani konsultację z lekarzem neurologiem, który po analizie dotychczasowego wyniku badania zdecyduje o dalszym postępowaniu. Należałoby podjąć właściwą profilaktykę, aby zapobiec w przyszłości udarowi mózgu.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-glowy

https://portal.abczdrowie.pl/udar-mozgu

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pojedyncze-ogniska-uszkodzenia-istoty-bialej-podkorowej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.