Czy te metody diagnozowania ciąży są pewne i skuteczne?

Witam serdecznie. Bardzo prosiłabym o udzielnie odpowiedzi na poniższe pytania. Istnieje wiele opinii na ten temat, dlatego prosiłabym Pana/Panią o udzielenie jednoznacznej opinii :)

Czy krwawienie z odstawienia podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych wyklucza ciążę, w którą kobieta mogła zajść w wyniku niewłaściwego stosowania tabletek? Na jakiej zasadzie przeprowadzane są badania b-HCG z krwi, czy tu również mówimy o reakcji antygen-przeciwciało? Testy domowego użytku, z moczu, opierają się na reakcji immunologiczna między przeciwciałami zawartymi w teście, a zawartym w moczu antygenem HCG. Czy kobieta, która nie ma antygenu HCG może potwierdzić ciążę badaniem z krwi, czy te badania również opierają się na podobnej metodzie? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Zacznę od pierwszego pytania. Krwawienie z odstawienia podczas stosowania tabetek antykoncepcyjnych wyklucza ciążę. Jednak krwawienie w terminie miesiączki (również podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej) może być objawem ciąży. Takie krwawienie jest mniej obfite i krótsze niż normalna mmenstruacja. Jednak podczas terapii hormonalnej okresy zwykle są mało obfite, więc łatwo można je pomylić z krwawieniem jakie może się pojawić we wczesnej ciąży (jest ono wynikiem zagnieżdżania się jaja płodowego w ścianie miacicy). Dlatego krwawienie przypadające w terminie miesiączki nie może w 100% wykluczyć ciąży.

Laboratoryjne testy ciążowe z krwi opierają się na metodach immunologicznych - w znacznej większości na immunoenzymatycznej. Polega ona na tym, że do badanej krwi dodaje się specjane oznakowane przeciwciała, które łączą się z HCG lub jego podjednostką beta. Następnie sprawdza się ile takich połączeń powstało.

HCG, czyli ludzka gonadotropina kosmówkowa jest hormonem wytwarzanym przez zarodek od momentu zagnieżdżania się w ścianie macicy. U kobiet w ciąży stężenie HCG we krwi i moczu rośnie od 8-10 dnia do 3 miesiąca a następnie stopniowo opada, ale utrzymuje się na wysokim poziomie do końca ciaży.

Nie ma takiej możliwości aby u kobiety w ciąży nieHCG było obecne we krwi i moczu. HCG samo w sobie jest antygenem (antygen to substancja, z którą łączą się przeciwciała). Składa się z 2 podjednostek: alfa i beta. Niektóre przeciwciała używane w testach ciążowych łączą się z całą cząstecką HCG, a inne tylko z podjednostką beta (podjednostka alfa przypomina inne białka organizmu, dlatego nie używa się przeciwciał dla niej swoistych).

Dlatego jeżeli zaszła Pani w ciążę na pewno w Pani organizmie jest obecny antygen HCG (czyli po prostu HCG). Dlatego zarówno domowe testy ciążowe jak i laboratoryjne (z krwi lub moczu) będą dodatnie. Jednak testy laboratoryjne można wykonać nieco wcześniej i cechują się większą wiarygodnością.