Czy ten ból kolana świadczy chondromalacji rzepki?

Czy ból kolana z przodu u góry oraz jakby w środku biodra przy panewce może być objawem zbyt dużego kwasu moczowego w organizmie przy stwierdzonej dnie moczanowej czy warto jednak uznać ten objaw chondromalacja rzepki?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

wskazany objaw może być spowodowany przez wiele czynników. Jak sama Pani wskazała, może to być sprawa podwyższonego kwasu moczowego, który w rezultacie prowadzi do dny moczanowej, a także chondromalacji rzepki, powodujących podobny symptom.

Dna moczanowa powstaje na skutek dużej zawartości kwasu moczowego w organizmie [u kobiet powyżej 240-300 µmol/l (4-5 mg/dl)]. Atakuje ona stawy w organizmie, w szczególności staw dużego palca u nogi, jednak również stawy innych palców lub kolanowy. Aby mieć większą pewność co do wpływu kwasu moczowego na ból stawów, powinna Pani wykonać badanie płynu stawowego z użyciem mikroskopu, celem wykrycia obecności kryształów moczanu sodu.

Chondromalacja rzepki jest dolegliwością, która rozmiękcza chrząstkę stawową rzepki. Dzieje się tak za sprawą przebytego urazu lub nawet choroby zwyrodnieniowej stawów. To również może być przyczyną występujących bólów.

Ciężko jednak bez odpowiednich badań postawić konkretną diagnozę, dlatego powinna się Pani udać do ortopedy, który będzie mógł przeprowadzić odpowiednie badania i zaplanuje ewentualne leczenie.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z artykułami, które opisują przywołane schorzenia:

https://portal.abczdrowie.pl/chondromalacja-rzepki

https://portal.abczdrowie.pl/dna-moczanowa

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-zwyrodnieniowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.