Czy ten katar może być objawem jakiejś alergii?

Mój szkrab ma 11 tygodni. Od 5 tygodnia gdy wylądowaliśmy w szpitalu z zapaleniem płuc maluszek ma nieustający katar. Dwa tygodnie temu nabral powikłań i mały gorączkował oraz kaszlał. Okazało się, że nie był doleczony po szpitalu. Od pobytu w spoz nie mogę dać rady z katarem. Teraz mija 3 tydzień i nawet antybiotyk zalecony przez pediatre nie pomógł. Katar po odciągnięciu jest wodnisty i małe białe giluchy. Zastanawiamy się czy może być alergikiem. Katar nasila się rano i tylko przez noc. Mały w tych porach dziwnie chrząka jakby nie mógł odkrztusić i czasami pojedynczy kaszel. Nie ma skazy białkowej. Czy ten ciągły katar może być objawem jakiejkolwiek alergii. Nosek w środku cały różowo czerwony. Inhalacje pomagają na chwilę. Co robić idzie się udać? Pulmolog, alergolog czy alergolog. Pediatra rozłożył ręce...

Redakcja abcZdrowie

Witam, niestety konsultacje lekarskie są konieczne, a to pediatra decyduje dokąd dalej skierować dziecko. W tej sytuacji najlepiej byłoby odnaleźć specjalistę pulmonologa alergologa, ponieważ będzie w stanie ocenić, czy przyczyną przewlekłego kataru, to jest nieżytu nosa, jest alergia. U tak małego dziecka trudno to ocenić, najczęściej jednak alergenem jest składnik pokarmowy, wówczas rezygnacja z mleka krowiego i jego przetworów (w diecie matki karmiącej lub zmiana mleka modyfikowanego na hipoalergiczne) może przynieść poprawę. Proszę zapoznać się z opinią naszego eksperta – alergologa na pytanie internautki o katar: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/poranny-kaszel-i-katar-u-dziecka-a-podloze-alergiczne. Katar może mieć również coś wspólnego z infekcją płuc i być pozostałością po przebytym zapaleniu. Chrząkanie, które dziecko wydaje nocą i rano, wynika z tego, że wydzielina spływa po ścianie gardła i podrażnia je, a także utrudnia przełykanie. Warto kontynuować inhalacje – wtedy, gdy wydzielina jest gęsta, gdyż rozrzedzenie jej ułatwi pozbycie się z dróg oddechowych. W przypadku gdy jest rzadka i wodnista nie zaleca się odciągania kataru za pomocą aspiratora, bo może to powodować nadreaktywność błony śluzowej i wzmożoną produkcję wydzieliny. Tutaj więcej o katarze niemowlęcym, jego przyczynach i leczeniu: https://portal.abczdrowie.pl/katar-u-niemowlat. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.