Czy to faktycznie może być spowodowane stresem?
Witam, miesiąc temu miałam robione USG 4tyg po laparoskopii i wyszedł mi torbiel wielkości 6cm, pani doktor stwierdziła że to może być spowodowane stresem i jest możliwość że samoistnie się wchłonie. Wcześniej miałam miesiączkę normalnie po zabiegu a teraz jej brak. Czym to może być spowodowane? Czy mam się martwić?

MĘŻCZYZNA, 31 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam,
torbiele jajnika wpływają na cykl menstruacyjny, powodując zaburzenia miesiączkowania. Okresy mogą więc bywać nieregularne, a między nimi mogą pojawiać się plamienia. Czasem dochodzi do zmiany charakteru miesiączki lub braku menstruacji w niektórych cyklach. Ma to związek z nieprawidłowym działaniem hormonów.
Torbiele o niewielkiej wielkości mogą się same wchłonąć, dlatego lekarze proponują odczekanie kilku cykli i monitorowanie sytuacji. Kontrola polega na systematycznych wizytach u ginekologa i wykonywaniu USG. Większe torbiele poddaje się leczeniu hormonalnemu lub – w przypadku braku skuteczności – usuwa chirurgicznie.
Informacje dotyczące torbieli jajnika znajdują się w naszym artykule, który znajdzie Pani pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-jajnika.
Podobna tematyka została poruszona w pytaniach: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/torbiel-jajnika-i-brak-okresu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-okresu-a-torbiel-jajnika, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-torbiel-na-jajniku-moze-byc-przyczyna-calkowitego-braku-miesiaczki-od-dwoch-miesiecy.