Czy trzy negatywne testy ciążowe i wyzyta u ginekologa wyklucza ciążę?
Jakiś czas temu zdarzyła mi się mała wpadka, po ok. 16 godz. zażyłam Escapelle. Pierwszy test zrobiłam po 14 dniach - wynik negatywny, drugi dwa dni później - wynik również negatywny. Byłam u pani doktor około 2, może 3 tyg. po całym zdarzeniu, zrobiła mi USG dopochwowe i wykluczyła ciążę, mimo to po około 5 tyg. od stosunku zrobiłam kolejne 3 testy ciążowe - każdy negatywny. Czy mogę już wykluczyć ciążę?

KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu
Lek. Marta Hat
71 poziom zaufania
Witam! Może Pani być zupełnie spokojna, praktycznie nie ma możliwości, że jest Pani w ciąży. Zastosowanie antykoncepcji postkoidalnej do 72 godzin, plus dodatkowo ujemne wyniki testów ciążowych z moczu, badanie USG wykluczające ciążę dają praktycznie 100% szans na brak ciąży. Testy ciążowe z moczu są wiarygodne po około 14 dniach od potencjalnego zapłodnienia, zwykle w terminie spodziewanej miesiączki. Ich skuteczność wynosi około 99%. W badaniu USG po 4-5 tygodniach od zapłodnienia powinien być widoczny co najmniej pęcherzyk ciążowy. Po zażyciu tabletki Escapelle może dojść do opóźnienia miesiączki i krwawienia w środku cyklu. Jeżeli nadal się Pani niepokoi proponuję wykonać badanie beta HCG z krwi - wynik ujemny wyklucza ciążę na 100% Pozdrawiam serdecznie!