Zaburzenia osobowości: ekstaza, spokój, depresja, agresja

Jestem nastolatką, jako dziecko cierpiałam na ablutomanię. W tym czasie łączyło się to z dużą ilością lęków i fobii. Obecnie przeżywam zmiany nastroju, raz jestem wesoła, później melancholijna, aż w końcu odczuwam bezgraniczny smutek i samotność. Skutkuje to wybuchami wściekłości, agresji. Nigdy nie chciałam się z tego powodu leczyć, obecnie nie widzę innego wyjścia z tej sytuacji. Jak rozpocząć moją terapię? Gdzie się zwrócić: do psychiatry czy psychologa? Czy mogę pójść do psychologa bez zgody rodziców?
KOBIETA ponad rok temu

Witam,
Jeżeli miewasz tak silne spadki nastroju, że pojawiają się myśli samobójcze, to oczywiście zdecydowanie powinnaś skontaktować się ze specjalistą.

Na ogół ludzie decydują się na wizytę u psychologa, ponieważ jest to próba poradzenia sobie bez farmakologii. Jeżeli okaże się, że psychoterapię należy wspomóc lekami, wtedy psycholog powinien skierować pacjenta do psychiatry. Z wizytą nie należy zwlekać, ponieważ Twój stan może się pogarszać.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia,
Magdalena Boniuk