Czy w wieku 16 lat mogę mieć raka piersi?

Witam,

Mam 16 lat i mam pewien problem. Od dłuższego czasu moje piersi są obolałe, szczególnie gdy leżę i nagle wstanę, wtedy ból jest straszny. Często sutki i brodawki są obrzmiałe, a ostatnio boli mnie lewa pierś na dole i wydaje mi się, że wyczuwam tam gulkę. Właśnie to miejsce boli. Co powinnam zrobić? Czy to może być coś poważniejszego? Czy powinnam iść z tym do lekarza?

16 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,
Według statystyk rak piersi u nastolatek praktycznie nie występuje. W czasie okresu dojrzewania w piersiach zachodzą liczne przemiany. Zwykle związane są z wahaniem poziomu hormonów. Może to się objawiać pojawianiem się niewielkich czasem bolących zmian, które powinny zanikać samoistnie. Dla pewności warto skorzystać z wizyty u lekarza. Tylko poprzez badanie i zebranie dokładnego wywiadu można ocenić charakter zmiany.