Czy ważąc 69 kilogramów przy 172 cm wzrostu mam nadwagę?

Mam 1.72 wzrostu. Waże 69. Kg. Czy mam nadwage?

Witam,
mając takie dane jak masa ciała i wzrost możemy określić wskaźnik BIM. Wartość tego wskaźnika, choć w sposób niedoskonały, mówi nam o tym, czy masa ciała pacjenta jest właściwa. Jeżeli wskaźnik wynosi poniżej 18.49 – oznacza niedowagę. Wskaźnik w granicach 18.5 – 24.99 oznacza masę ciała prawidłową, a w przedziale 25 – 29.99 – nadwagę. O otyłości mówi się w sytuacji, gdy BMI przekracza 30. Przy wzroście 172cm i masie ciała 69 wskaźnik wynosi 23.4, a więc można przyjąć, że w tym przypadku mamy do czynienia z prawidłową masą ciała. Ponieważ wskaźnik BMI mówi nam jedynie ogólnie o proporcji pomiędzy masą ciała a wzrostem. Nie odnosi się on do zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie ani do jej dystrybucji.
Pozdrawiam
Dorota Barańska

Witam serdecznie.
Pani/ Pana BMI nie wskazuje na nadwagę. W celu dokładniejszego ustalenia składu ciała (zawartości tkanki tłuszczowej, tkanki mięśniowej, wody, masy kostnej) zalecam wykonać pomiary specjalistyczną wagą diagnostyczną w gabinecie dietetycznym.
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska