Czy wzmożony głód jest oznaką niedożywienia?

Dzień dobry,  w ciągu 12 miesięcy zredukowałem masę ciała (wzrost 179 cm) z 86 do 72 kilogramów (w skali 3 lat to jest 105- 72) poprzez utrzymywanie ujemnego bilansu energetycznego (około 1300-1800cal) i aktywność fizyczną na dość wysokim poziomie ( /- 35 km tygodniowo na bieżni) i od około miesiąca zaczynam odczuwać notoryczny głód. Zaczynam wprowadzać 2-3 razy w tygodniu posiłki "starego" typu (nie chcę wracać do starych nawyków żywieniowych ale... czasem fajnie coś zjeść innego :)) i obawiam się czy nie spowoduje to efektu jojo, (mam wrażenie że brzydka oponka mi się pojawia chociaż waga w ujęciu tygodniowym waha się w przedziale 71,4-73 kg i większego wzrostu nie było ), moje pytanie brzmi: 1. jak powstrzymać ewentualny nagły wzrost wagi? 2.Czy wzmożony głód jest oznaką niedożywienia? 3. Chciałbym w dalszym ciągu utrzymywać optymalną dietę i aktywność fizyczną, jak długi może być okres wychodzenia z "szoku" organizmu? Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam :)

Dzień dobry,
Pozwolę sobie zacząć od 2 pytania. Wzmożony głód może oznaczać, że Pana organizm zaczął domagać się zwiększenia ilości energii w codziennej diecie. Może to być sygnał, że aktualnie jest Pan już na etapie, kiedy zaplanowany przez Pana deficyt energetyczny jest zbyt duży i dieta jest zbyt niedoborowa. Musze przyznać, że deficyt na poziomie 1800kcal to w większości diet bardzo dużo. Może to być również efekt zbyt małej różnorodności diety, a co za tym idzie, także niedożywienia w konkretne składniki. Jako ostatnia prawdopodobna przyczyna, może rozkład energii w ciągu dnia, szczególnie z cukrów jest aktualnie źle rozplanowany i organizm upomina się o zmianę. Bez konkretnej analizy Pana diety niestety żaden dietetyk nie jest w stanie podać konkretnej odpowiedzi, mogę jedynie nakierować Pana na powyższe kwestie. Efekt jo-jo jest jak najbardziej możliwy do powstrzymania, należy zadbać o powolne zwiększanie energetyczności diety aż do osiągnięcia Pana aktualnego zapotrzebowania. Należy też zadbać o jak największą wartość odżywczą posiłków. Okres stabilizacji diety zależy od tego, jak Pana dieta wygląda aktualnie.