Czytałam o schizofrenii i widzę, że mam kilka jej objawów - czy to może być to?

Wszystko zaczęło się od października - bardzo przeżyłam śmierć bliskiej mi osoby i nagle wszystko straciło dla mnie sens, życie było mi obojętnie, miałam trudności w nauce. Moje życie nigdy nie było łatwe, gdyż mój ojciec sprawia wile problemów, więc od dziecka nie było mi łatwo, miałam nawet myśli samobójcze.

Tak wszystko trwało aż do marca - wtedy zaczęłam odczuwać, że ktoś za mną idzie, wydaje mi się, że ludzie na ulicy coś o mnie mówią i mnie obserwują, zaczęłam nawet słyszeć różne głosy, które mówią do mnie po niemiecku a z racji, że znam ten język, to rozumiem albo wiem, że nikogo nie ma w pokoju, a słyszę rozmowy kilku osób.

Do tego miewałam coś takiego, że wydawało mi się, że niektóre przedmioty się poruszają, albo, że widzę jakąś postać - tp trwało aż do kwietnia. Później głosy i to, co widziałam jakby zanikło i miałam jakiś miesiąc spokoju, lecz oprócz mojej najlepszej przyjaciółki z nikim nie wychodzę, jest mi wszystko obojętne, nie widzę żadnego sensu w moim życiu, a teraz znów słyszę te głosy.

Czytałam o schizofrenii i widzę, że mam kilka jej objawów - czy to może być to? Boję się, bo nie wiem co się ze mną dzieje.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Utrata bliskiej osoby, żałoba, bywa czynnikiem powodującym kryzys psychiczny. Relacjonowane przez Ciebie objawy wymagają dalszej diagnostyk - powinien ją przeprowadzić lekarz psychiatra. Konieczne mogą się okazać dodatkowe badania (np. tomografia komputerowa i EEG).

W schizofrenii mogą występować halucynacje słuchowe ("głosy"), jednak bardzo rzadko można stwierdzić halucynacje i złudzenia wzrokowe (wrażenie ruchu przedmiotów, "postać"). Towarzyszące tym objawom obniżenie nastroju i narastający lęk wywiera niekorzystny wpływ na Twoją codzienną aktywność i wiele obszarów życia, dlatego polecam Ci jak najszybszą wizytę u lekarza.

Rzetelna diagnoza umożliwi skuteczne leczenie i poprawę Twojego samopoczucia.

Serdecznie pozdrawiam