Analiza wyniku badania USG jamy brzusznej

Diagnostyka Opis: Wątroba niepowiększona, normoechogenna, w części centralnej płata prawego hyperechogenne ognisko ok. 17 mm, drugie hyperechogenne ognisko ok. 14 mm (z przejaśnieniem wewnątrz) w płacie lewym - zmiany mogą odpowiadać naczyniakom. Trzustka bez zmian, niepogrubiona. Pęcherzyk żółciowy bez złogów, o niepogrubionych ścianach. Drogi żółciowe nieposzerzone. Nerki wielkości prawidłowej, bez zastoju w układach zbiorczych, w nerce prawej w polu środkowym w pobliżu bieguna dolnego ognisko bezechowe ok. 14 mm, w nerce lewej zmian nie zobrazowano. Śledziona jednorodna, niepowiększona, w okolicy jej dolnego bieguna dwie dodatkowe śledziony ok. 16 mm i ok. 13 mm. Aorta brzuszna, pęcherz moczowy prawidłowe.

KOBIETA, 52 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Lek. Marta Hat
71 poziom zaufania

Witam! Termin hyperechogeniczny oznacza strukturę, która odbija ultradźwięki bardziej od zdrowej struktury anatomicznej i uwidacznia się w obrazie ultrasonograficznym jako jasny odcień. W przypadku przytoczonego przez Pana opisu warto zwrócić uwagę na występujące objawy oraz przyczynę wykonania badania. Naczyniaki wątroby należą do zmian łagodnych i w przypadku zmian o niewielkich rozmiarach (tak jak u Pana) stosuje się kontrolę (regularne badania USG). Ognisko bezechowe w nerce także może odpowiadać torbieli - postępowanie jest podobne jak w przypadku torbieli wątroby. Śledziony dodatkowe mogą występować jako wariant rozwojowy - nie wymagają żadnych dodatkowych działań. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty