Dieta i ćwiczenia od trzech miesięcy a opóźnienie miesiączki

Od trzech miesiecy cwicze gora 1,5h dziennie ponad tydzien stosuje diete 1500kcal jem duzo i zdrowo 5 posilkow dziennie ale spokojnie mieszcze sie w tych kaloriach.Chce byc wysportowana i troche kg zzucic.Ale juz 4 dni spoznia mi sie miesiaczka.Co moglo to spowodowac?Chyba noe rzez cwiczenia bo normlanie dostawalam okres.Co zrobic?Nie chce rezygnowac z diety i cwiczen.

Witam serdecznie,

Proszę się nie stresować i jeszcze trochę poczekać. Okres spóźnia się dopiero 4dni więc jeszcze może się pojawić.
Jeżeli tak się nie stanie to proszę zrobić test ciążowy. Jeżeli wykluczy Pani ciążę to brak miesiączki może mieć jak najbardziej związek z ćwiczeniami i dietą. Układ hormonalny jest BARDZO czuły i każda zmiana jaką wprowadzamy w Naszym życiu może na niego wpłynąć. Proszę się nie przemęczać i tak dużo nie ćwiczyć. Mięśnie też muszą mieć czas na regenerację! Zdecydowanie lepsze efekty będą jak da Pani trochę odpocząć swoim mięśniom. Zaleca się ćwiczenia max 6 razy w tyg, wystarczy 3-5 razy i uzyska Pani efekty. Jeżeli się Pani przetrenowuje to z przemęczenia okres może się zatrzymać. Po drugie proszę przeanalizować swoją dietę, czy oby na pewno jest zdrowa i pełnowartościowa, czy dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jeżeli miałaby Pani problem z oceną swojej diety można opisać mi przykładowy dzień. Ja chętnie zerknę i wskażę ewentualne błędy. Zachecam do kontaktu:
joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witam,
Proszę o więcej danych, wzrost i aktualna waga, ponieważ nie wiem czy dostarcza Pani odpowiednią ilość kalorii do Pani zapotrzebowania na podaną aktywność fizyczną. Może Pani również udać się do gabinetu dietetycznego na pomiar składu ciała i zmierzyć zawartość tkanki tłuszczowej, której właściwy poziom u kobiet warunkuje prawidłowe przemiany hormonalne i funkcje układu rozrodczego, w tym miesiączkowanie.
Pozdrawiam, Anna

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam, na opóźnienie miesiączki mają wpływ rózne czynniki, dieta 1500 kcal nie powinna zaburzać rytmu biologicznego. Nie mam Pani aktualnego BMI byc może tu tkwi przyczyna. Pozdrawiam

Witam, możliwe że w Pani przypadku doszło do zaburzenia rytmu biologicznego (przez zwiększoną aktywność fizyczną oraz zmiany w sposobie żywienia). Jeśli wyklucza Pani ciążę, to proszę spokojnie poczekać na pojawienie się miesiączki. Można również skorzystać z konsultacji ginekologicznej.
Po wskazówki żywieniowe i przepisy zapraszam na
www.diet-coaching.xaa.pl
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska