Dlaczego czuję się źle po zjedzeniu papryki?

Dzień dobry, Zawsze po zjedzeniu papryki odbijało mi się, dodatkowo często pojawiała się zgaga. Działo się to głównie po zjedzeniu surowej. Dziś zjadłam ją w zupie krem i około godzinę po tym mialam straszne nudnosci, nie czułam bólu brzucha a bardziej jakąś ciężkość na żołądku. Napiłam się wody i przegryzłam pieczywem, wtedy przeszło. Czy to może być objaw jakiegoś nietrawienia tego Warzywa? Z góry dziekuje za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytanie. Wskazane przez Panią dolegliwości najlepiej skonsultować ze specjalistą gastrologii. Oczywiście może być tak, że Pani układ pokarmowy źle reaguje na tego typu produkty. W przypadku niestrawności lub nietolerancji pokarmowej mogą pojawić się takie objawy, jak odczuwane wzdęcia, mdłości czy bóle brzucha. Ważne jest, aby ustalić, czy te dolegliwości pojawiają się tylko po spożyciu papryki, czy też czasami występują również po innych produktach. Może być to cenna informacja dla lekarza. Proszę zatem na jakiś czas zrezygnować ze spożywania tego warzywa i zaobserwować reakcję swojego układu pokarmowego.

Należałoby również wykluczyć inne, poważne schorzenia. Pomocna w diagnostyce może być m.in. gastroskopia, która pozwala uzyskać szczegółowy obraz przełyku, żołądka oraz dwunastnicy i wykryć ewentualne patologie w ich obrębie. Na podstawie badań, lekarz będzie mógł podjąć decyzję o dalszym postępowaniu i metodach leczenia.

Tymczasem życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z artykułem, w którym znajdzie Pani więcej szczegółowych informacji na temat niestrawności:

https://portal.abczdrowie.pl/niestrawnosc

https://portal.abczdrowie.pl/nietolerancja-pokarmowa-a-alergia-pokarmowa

Warto również zapoznać się z odpowiedziami ekspertów naszego portalu na pytania z podobnego obszaru tematycznego:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-bole-brzucha-po-zjedzeniu-papryki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nietrawienie-papryki-w-ukladzie-pokarmowym

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.