Dlaczego mam na dziąśle biały nalot?

Witam, miałem przeprowadzany zabieg resekcji wierzchołków dwóch zębów (21,22) połączony z usunięciem torbieli która się znajdowała nad tymi zębami. Zabieg był wykonany 6 dni temu. Rana wydawała się goić prawidłowo, nie występowało krwawienie, nie ma żadnego bólu ani większego obrzęku. Dbam od higienę jamy ustnej, od dwóch dni po zabiegu płukam ją Eludrilem i szałwią. Niepokoi mnie jednak biały nalot na dziąśle który pojawił się około dwóch dni temu w okolicach szwów. Pokrywa on dziąsło w miejscu rany i wydaje się schodzić, gdy mechanicznie próbowałem usunąć malutki fragment gazą (oczywiście nie "grzebię" już przy tym). Czy to normalne w procesie gojenia?

Ważne jest, aby nadal stosować się do zaleceń lekarza dotyczących higieny jamy ustnej i nie naciskać ani nie próbować mechanicznie usuwać białego nalotu. Zalecenia higieniczne obejmują czyszczenie zębów i dziąseł delikatnymi szczoteczkami do zębów i mycie jamy ustnej płukanką ziołową lub szałwią, co wspominałeś, że robisz.

Jeśli biały nalot nie ustępuje lub się pogorszy, może to oznaczać, że wystąpiła infekcja lub że została zaatakowana przez bakterie. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniego planu leczenia. Lekarz może zalecić antybiotyki, aby zwalczyć infekcję lub, jeśli to konieczne, przepisać leczenie chirurgiczne.

Ponadto, jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości dotyczące tego, jak dbać o ranę po resekcji, skontaktuj się z lekarzem lub dentystą. Możesz również skonsultować się z lekarzem lub dentystą w celu ustalenia, czy biały nalot jest normalnym objawem gojenia się rany po resekcji. Dzięki temu możesz być pewien, że rana goi się prawidłowo.

Usuwanie ósemek w Białymstoku to zabieg, który pozwala na usunięcie powikłanych zębów ósmych.