Dlaczego mam taki ogromny problem z porannym wstawaniem?

Ja mam za to taki problem że nie mogę wstać rano. Nawet budzik nie pomaga w obudzeniu mnie nie wiem dlaczego , zawsze było inaczej wstawalem rano bez budzika A teraz nie mogę Po prostu

Dzień dobry,
Pana problemy najprawdopodobniej wskazują na zwiększone zapotrzebowanie aktualnie na sen. Sporo osób ma takie trudności jak Pan i niestety nie zawsze łatwo znaleźć rozwiązanie, chociaż na szczęście mogą one mieć charakter przejściowy. Spał Pan kiedyś określoną ilość godzin a teraz okazuje się to niewystarczające. Podstawowe pytanie jakie polecam Panu to pytanie o to, czy ma Pan inne dolegliwości lub czy w ciągu dnia czuje się Pan zmęczony, osłabiony. Zwiększone zapotrzebowanie na sen może być związane np. z osłabieniem organizmu lub z okresem zimowym, gdy to naturalne że większość z nas dłużej śpi. W mózgu szyszynka produkuje w okresie jesienno - zimowym nadmiar hormonu snu jakim jest melatonina i dlatego jesteśmy senni, bo tego hormonu jest więcej. W okresie wiosenno - letnim jest dużo światła i wtedy produkcja melatoniny spada, co sprawia że mamy więcej energii i potrzebujemy mniej snu. Zimą brakuje światła i to jest sygnał dla szyszynki do produkcji melatoniny, której nadmiar wzmaga nasze zapotrzebowanie na sen. Jeśli dobrze się Pan czuje to warto przeczekać ten problem i ewentualnie chodzić szybciej spać by zapewnić sobie większą ilość snu tak by nad ranem być wypoczętym. Organizm być może przyzwyczai się do innych godzin snu i do wstawania rano. Jeśli natomiast czuje Pan osłabienie lub dostrzega u siebie inne dolegliwości np. bóle głowy to warto przyjrzeć się swojej diecie w której może czegoś brakować. Ewentualnie można także suplementować witaminy. W okresie zimowym warto również niezależnie od pogody zadbać o codzienny ruch na świeżym powietrzu by lepiej się czuć fizycznie i psychicznie. W razie utrzymującej się gorszej kondycji i dolegliwości warto wykonać podstawowe badania krwi. Podejrzewam, że ma Pan problem tylko ze wstawaniem rano i że nie ma to związku z niedoborami w organizmie lub schorzeniami. Mam nadzieję, że problem ustąpi samoistnie tym bardziej z nadejściem wiosny.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/