Dlaczego mam ten ból podniebienia?

Cześć, od kilku tygodni boli mnie podniebienie po jednej stronie tylko przy przełykaniu śliny, przez nacisk na bolące miejsce. Mniej więcej jest to na pograniczu podniebienia twardego i miękkiego, na/ za kością szczęki, za ostatnimi zębem). Przy poruszaniu szczęką pobolewa mnie też ucho po tej samej stronie. Asekuracyjnie brałem antybiotyk oraz leki przeciwzapalne, ale niestety nie pomogło. Zaznaczę, że gołym okiem nic nie widać, żadnej zmiany/ zgrubienia, ewentualnie lekko w dotyku. Co mi może dolegać? Jestem już umówiony do laryngologa oraz stomatologa, ale dopiero w następnym tygodniu.
MĘŻCZYZNA, 25 LAT 3 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

bardzo dobrze, że podjął Pan już pierwsze działania w kierunku diagnostyki oraz leczenia tego dyskomfortu w obrębie jamy ustnej.

W pytaniu pisze Pan, że pojawia się ból w podniebieniu przy przełykaniu śliny. Może to wskazywać na stan zapalny, infekcję lub podrażnienie w obrębie jamy ustnej. Ból przy poruszaniu szczęką i ból ucha mogą sugerować związek z zębami lub strukturami wokół szczęki. Możliwe przyczyny mogą obejmować infekcje bakteryjne lub wirusowe, owrzodzenia, urazy lub reakcje alergiczne. Ponadto, problem może wynikać z zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego, które mogą objawiać się bólem w okolicy ucha i szczęki.

Wydaje się, że w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt ze specjalistami, do których się Pan wybiera. Badania wykonane przez laryngologa i stomatologa pomogą zidentyfikować przyczynę dolegliwości. Mogą być zalecane dodatkowe badania diagnostyczne na przykład TK głowy.

Do czasu wizyty można postarać się unikać potencjalnie drażniących pokarmów i napojów oraz utrzymywać odpowiednią higienę jamy ustnej. Jeśli ból będzie się nasilał, to można też przyjąć dostępne bez recepty leki przeciwbólowe. Niemniej jednak opinie lekarskie będą najbardziej wiążące i mogą oznaczać konieczność wdrożenia odpowiedniego leczenia. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/spuchniete-podniebienie

https://uroda.abczdrowie.pl/choroby-dziasel-i-przyzebia

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-jamy-ustnej-choroby-zapobieganie

https://portal.abczdrowie.pl/slina

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.