Dlaczego moje włosy wypadają w tak dużej ilości?

Mam 23 a problem z silnym wypadaniem włosów trwa u mnie od 2 lat, w czasie którym straciłam połowe włosów na głowie. Dermatolog przypisał mi preparat na dziedziczne wypadanie włosów czyli tzw. androgenowe i pomógł mi w 100% ale po pół roku wszystko wróciło. Czy skoro preparat pomógł to znaczy że mam łysienie androgenowe? Miałam badania na żelazo, tarczyce i były w normie

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Zmaganie się z przewlekłym wypadaniem włosów, zwłaszcza przez kobietę, może być bardzo frustrujące. Dermatolog zdiagnozował u Pani tzw. łysienie androgenowe. Ten typ, najczęściej dziedziczny, związany jest czynnikami genetycznymi i/lub z nadmiarem androgenów, czyli męskich hormonów w organizmie (które w niewielkiej ilością występują także w organizmie kobiety). Wiele przydatnych informacji na ten temat znajdzie Pani w naszych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/lysienie-androgenowe

https://portal.abczdrowie.pl/lysienie-typu-meskiego-u-kobiet

Gdy łysienie androgenowe pojawia się u kobiety, należy zacząć od ustalenia przyczyny, ponieważ ta przypadłość może współwystępować z innymi chorobami i zaburzeniami, np. z zespołem policystycznych jajników (PCO, PCOS). Szczegółowa diagnostyka powinna obejmować oznaczenie poziomu: wolnego i całkowitego testosteronu, dihydroepitestosteronu, estrogenów, TSH i hormonów tarczycy, cholesterolu oraz ferrytyny. Dodatkowo wykonuje się trichogram i trichoskopię, a w niektórych przypadkach także biopsję skóry głowy. Zastanawiam się, czy przeszła Pani tę całą diagnostykę i czy wykluczone zostały inne przyczyny wypadania włosów. Warto tu wspomnieć, że może być ono spowodowane także przez czynniki niezwiązane z chorobą, takie jak: stres, niewłaściwy styl życia, palenie papierosów, niedobory składników odżywczych, doustną antykoncepcję hormonalną, niewłaściwą pielęgnację włosów (w tym detergenty zawarte w szamponach i kosmetykach).

Leczenie łysienia androgenowego u kobiet może przebiegać różnie i – zależnie od ustalonej przyczyny – być miejscowe lub ogólne. Z tego, co Pani pisze wnioskuję, że była Pani leczona właśnie preparatem o działaniu miejscowym na skórę głowy. Mechanizm działania tych preparatów poleca na poprawie krążenia w skórze głowy, co hamuje proces łysienia i stymuluje odrost włosów. Niestety, efekty ich działania utrzymują się tylko podczas kuracji. Leczenie ogólne może być wdrożone, gdy przyczyną są zaburzenia endokrynologiczne i polega na wyrównaniu poziomu hormonów (np. obniżeniu testosteronu).

Jeśli wciąż szuka Pani przyczyny wypadania włosów, warto wrócić do szczegółowej diagnostyki. Diagnozą i leczeniem chorób włosów oraz skóry głowy zajmują się lekarze specjaliści - trycholodzy. Jeśli zostaną wykluczone inne przyczyny, warto udać się na konsultację do takiego specjalisty. Oprócz leczenia miejscowego, może Pani zaproponować zabiegi mezoterapii igłowej.

Zachęcam do zapoznania się odpowiedziami naszych specjalistów na podobne pytania, np. w linku: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-badania-trzeba-zrobic-w-kierunku-lysienia-androgenowego-u-kobiet .

Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.