Długie miesiączki i łysienie – co mi dolega?

Mam 16 lat. Zawsze miałam jakieś problemy z miesiączką, a to za słabe, a to przerwy kilku miesięczne, a to za duży ból pierwszego dnia. Jednak z wiekiem się to unormowało i miałam bardzo regularne trwające 5 dni, a cykl trwał 30 dni.

Trwało to jednak tylko kilka miesięcy. Od jakiegoś pół roku mam nieregularne miesiączki (jeśli tak można to nazwać). Okres trwa 2 tyg. Przy czym przez tydzień to jest lekkie krwawienie (lekkie, bo kiedyś miałam o wiele większe, teraz jakbym nie chciała, to bym jednej podpaski przez jeden dzień nie musiała zmieniać), a przez 2 tydzień mam lekkie plamienie „czymś” brązowym. Później jest ok. miesiąca przerwy i znowu...
Miesiączkę mam od prawie 4 lat. Czy to jest normalne, czy może o czymś świadczyć? Ważę 54 kg przy wzroście 176 cm. Nigdy się nie odchudzałam. Robiłam badania morfologii, TSH oraz OB i wszystko w porządku. Dodam jeszcze, że drugim moim problemem jest nadmierne wypadanie włosów, stąd te badania TSH. Mam ich obecnie bardzo mało. Mam po prostu białe ślady na głowie i „zakola”. Czym to może być spowodowane?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Myślę, że powinnaś poszukać pomocy u lekarza ginekologa. Takie nieregularne miesiączki po okresie ustabilizowania się cyklu płciowego, nie są już związane z okresem dojrzewania, a świadczą o zaburzeniach hormonalnych, które się mogą negatywnie przekładać na całe Twoje dorosłe życie, na płodność, dlatego warto je zdiagnozować jak najszybciej i przyjąć odpowiednią strategię postępowania. Czasem niezbędne może się okazać nawet dostosowanie decyzji reprodukcyjnych do zdrowia, tak by móc cieszyć się macierzyństwem.

Stan włosów jest bardzo ściśle związany z gospodarką hormonalną. Twoje podejrzenia dotyczące tarczycy przy wypadaniu włosów były uzasadnione. Jednak wypadanie włosów może być też związane z zaburzeniami hormonalnymi nie związanymi bezpośrednio z tarczycą, jak PCOS, który będzie wpływał również na nieregularne miesiączki.

Musisz również pamiętać o prawidłowej diecie. Drastyczne odchudzenie może doprowadzić zarówno do zaburzeń miesiączkowania, jak i utraty włosów. Podobnie utrata żelaza i anemia związana z długimi krwawieniami z dróg rodnych będzie prowadzić do wypadania włosów, choć jeśli wyniki morfologii były w normie, to nie jest to raczej Twój przypadek.

Pozdrawiam serdecznie!