Interpretacja wyników TK klatki piersiowej

Prośba o interpretację wyników TK klatki piersiowej. Opis:obszary upośledzonej powietrzności typu "matowej szyby" w obu płucach, gł. w zakresie płatów dolnych.Podopłucnowe, guzkowate zgrubienia na poziomie s.4 i 6P, zagęszczenia włóknisto–bliznowate w seg. języczkowych. Poszerz. pnia płucnego max do 38mm, lewej t. pł.do30 mm, prawa t. pł. 25mm; poszerzenie t. płatowych i segmentalnych płuca l.; powiększ serca; poz. narządy sródpiersia prawidłowe, bez znamiennie powiększonych węzłów chłonnych.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Z wynikiem badania należy zgłosić się do lekarza kierującego na badanie. Interpretacja badania musi opierać się na wynikach pozostałych badań w tym badaniu lekarskim. Zmiany typu "matowej szyby" mogą odpowiadać procesom zapalnym, ale również obserwowane są w przebiegu chorób alergicznych, układowych, krwawieniach i w obrzęku płuc. Opisywane zgrubienia są najprawdopodobniej pozostałością po przebytych zapaleniach płuc w przeszłości. Poszerzenie pnia płucnego i tętnic krążenia płucnego może mieć związek z niewydolnością serca oraz chorobą układową płuc.