Interpretacja wyniku usuniętego guza sutka

Witam! Dostałam wynik wyciętego guza sutka: Fibrosclerosis et adenosis. Hyperplasia papillomatosa intraductalis florida. Guz miał przeszło 5 cm. I miałam go w piersi ponad 4 lata. Mam też guzy tarczycy. Czy powinnam się martwić?

Witam serdecznie!

Wynik badania histopatologicznego wskazuje na zmianę łagodną.

Tłumaczenie rozpoznania to dokładnie: zwłóknienie i rozrost tkanki gruczołowej piersi. Rozrost brodawkowaty wewnątrzprzewodowy. Wycięcie takiej zmiany jest równoznaczne z wyleczeniem.

Powinna Pani pozostać pod obserwacją - za pół roku warto wykonać kontrolne badanie USG piersi.

Guzki w tarczycy to zupełnie inny problem. Konieczna jest konsultacja lekarza endokrynologa, ponieważ konieczne jest stwierdzenie czy są to guzki tzw. aktywne (związane z zaburzeniami czynności hormonalnej tarczycy) czy nieczynne. W ocenie guzków tarczycy ma znaczenie badanie USG - na tej podstawie kwalifikuje się guzki do obserwacji lub biopsji.

Pozdrawiam serdecznie